EUROPA LEAGUE: PETROLUL – VIKTORIA PLZEN 1 – 1. “Lupii”, egalati in prelungiri!

PETROLUL PLOIESTI a fost la doar cateva secunde de o victorie mare contra cehilor de la VIKTORIA PLZEN! “Lupii galbeni” au condus cu 1-0 pana in minutul 90+1, cand Kolar a dat lovitura pentru trupa lui Uhrin!

Petrolul s-a zbatut mult pe Ilie Oana! A incercat sa domine, si-a creat ocazii si a avut in portarul Pecanha un inger pazitor la ocaziile oaspetilor. In acest registru de joc, a venit golul senzational al lui ADRIAN MUTU(75). Patrundere in zona centrala si sut cu stangul fara sperante pentru Kozacik. “Briliantul” intrase pe teren in minutul 56 in locul lui Albin si pana la gol nu reusise decat sa-i enerveze pe exigentii fani petrolisti cu cateva preluari si pase gresite.

Dupa gol, PETROLUL a incercat sa isi dubleze avantajul, insa, a primit lovitura pe contraatac. Kolar a primit o pasa lunga peste intreaga defensiva a romanilor si l-a invins pe Pecanha cu o lovitura de cap. Era minutul 91…

Nu a mai fost timp de nimic si, dupa 1-1, cehii pleaca favoriti la returul de peste o saptamana.

Echipele de start:

Petrolul: Pecanha – Alcenat, Gerardo, Gerson, Fanchone – Hoban, De Lucas – Nepomuceno, Albin, Teixeira – Tamuz
Rezerve: Bolboasa, Beta, Mustivar, Priso, Marinescu, Nkoyi, Mutu

Viktoria: Kozacik – Reznik, Hubnik, Prochazka, Limbersky – Horava, Horvath – Petrzela, Vanek, Pilar – Bakos
Rezerve: Bolek, Hejda, Hrosovsky, Kovarik, Kolar, Tecl, Chramosta

Sursa foto: digisport.ro