Europa League / semifinale retur. Atletico Madrid și OM vor disputa finala de la Lyon

Europa League / semifinale retur. Joi seară este programată manșa retur a semifinalelor Europa League. Atletico Madrid primește vizita lui Arsenal, după ce în tur, la Londra, cele două echipe au încheiat la egalitate, scor 1-1. În celălalt meci se vor întâlni FC Salzburg și Olympique Marseille, după victoria cu 2-0 înregistrată de formația franceză în tur. Ambele partide vor începe de la ora 22.05.

Update: Atletico Madrid a învins-o pe teren propriu pe Arsenal, scor 1-0, după reușita lui Diego Costa (45+2) și merge în marea finală de pe 16 mai de la Lyon. De cealaltă parte, “tunarii” încheie era Arsene Wenger. Pentru antrenorul francez acesta e ultimul meci în cupele europene la cârma lui Arsenal, după 22 de ani timp în care antrenat-o.

Cealaltă semifinală a avut nevoie de prelungiri. După primele 90 de minute, FC Salzburg conducea cu 2-0 întorcând astfel rezultatul din tur când Marseille s-a impus cu același scor. Pentru austrieci au marcat în timpul regulamentar de joc Haidara și Sarr în proprie poartă. În prelungiri elevii lui Marco Rose au ratat cateva ocazii uriașe, iar francezii au dat lovitura prin Fonseca cu patru minute înaintea finalului.

Atletico Madrid vs Arsenal Londra 1-0 (1-o)
Marcator: Diego Costa 45+1

FC Salzburg vs Olympique Marseille 2-1 dp (0-0, 0-1)
Marcatori: Haidara 53, Sarr 65-aut. / Pires da Fonseca 116
Cartonaș roșu: Haidara 118