Europa League / sferturi retur: Rezultatele, marcatorii și echipele calificate în semifinale

Europa League / sferturi retur. A doua competiție fotbalistică intercluburi din Europa își va desemna, joi seară, semifinalistele. Manșa retur a sferturilor de finală ale Europa League programează cele patru partide începând cu ora 22.05.

Update: Performera acestei faze a competiției este, fără îndoială, Red Bull Salzburg care a reușit să o elimine pe Lazio Roma. Românul Ștefan Radu a greșit flagrant la golul trei al gazdelor, care au fost private și de un penalty clar la hențul în careu al lui De Vrij. TSKA Moscova a sperat până în minutul 75 că va produce o minune, caii moscoviți conducând cu 2-0 și ratând alte câteva ocazii, apoi Wellbeck a marcat și a adus liniștea în tabăra tunarilor. Iar Ramsey, în prelungiri, a parafat o remiză oarecum nemeritată de londonezi.

Meci nebun cu goluri multe și pe Stade Velodrome, șapte la număr dintre care 3 au fost marcate până în minutul 9 al jocului. La Lisabona, gazdele au încercat dar n-au reușit nici măcar să ducă dubla manșă în prelungiri. Poate măcar jucătorii lusitani au reușit să-i reintre în grații patronului Bruno de Carvalho cel care, în urmă cu o săptămână îi amenința cu rezilierea contractelor.

Rezultatele și marcatorii partidelor din returul sferturilor de finală ale Europa League. Echipele bolduite s-au calificat în careul de ași al competiției:

CSKA Moscova – Arsenal Londra 2-2 (1-0) / la general: 3-6
Marcatori: Fedor Chalov (39), Kiril Nababkin (55) / Danny Welbeck (75), Aaron Ramsey (90+2)

Olympique Marseille – RB Leipzig 5-2 (3-1) / la general: 5-3
Marcatori: Ilsanker Stefan (3-aut.), Bouna Sarr (9), Florian Thauvin (38), Dmitri Payet (60), Sakai Hyroki (90+4) / Armindo Bruma (2), Jean Kevin Augustin (55)

Red Bull Salzburg – SS Lazio 4-1 (0-0) / la general: 6-5
Marcatori: Munas Dabbur (56), Amadou Haidara (72), Hwang Hee-Chan (74), Stefan Lainer (76) / Ciro Immobile (55)

Sporting Lisabona – Atletico Madrid 1-0 (1-0) / la general: 1-2
Marcator: Fredy Montero (28)