FC Botosani – Sageata Navodari 1-1 (0-0). Liga 1 – etapa a III-a

FC Botosani si Sageata Navodari au remizat, scor 1-1, intr-o partida contand pentru etapa a 3-a a Ligii 1.

A fost o confruntare echilibrata intre doua revelatii ale acestui inceput de sezon, cele doua nou-promovate ramanand fara infrangere in primul esalon, cu o linie de clasament identica, cate o victorie si doua egaluri pentru fiecare echipa, ambele avand cate 3 goluri inscrise si 2 primite.

Prima repriza a fost una fara valente spectaculare deosebite, echilibrul din teren fiind reflectat si de numarul ocaziilor importante de gol, cate una de fiecare parte. Carjan a ratat pentru gazde si Roman pentru navodareni, cele doua echipe intrand la cabine cu scor alb pe tabela de marcaj.

George Carjan avea sa deschida scorul la patru minute dupa pauza. Atacantul echipei FC Botosani a intrat in posesia balonului dupa o grava greseala a defensivei Sagetii, l-a depasit pe portarul grec Panagopoulos si a inscris din interiorul careului mic.

O noua mare greseala defensiva avea sa duca la stabilirea scorului final.

In minutul 87, Vasile Curileac, portarul echipei gazda, a respins total neinspirat o centrare venita dintr-o lovitura libera de care a beneficiat Navodariul de pe partea stanga a terenului, mingea a ajuns la Lupu care a reluat in plasa cu o lovitura de cap.

FC Botosani: Curileac – Patache, Tincu, Ursu, Acsinte – Vasvari – Vraciu, Croitoru, Codoban (Ghinga ’67) – Hadnagy (Matei 88) , Cirjan (Taban ’71). Antrenor: Cristian Popovici.

Sageata Navodari: Panagopoulos – Fl. Popa, Peteleu, Munteanu, Filip – Muzac – Florean, Vezan (Tigoianu ’77), Iordache (Lupu ’51) – M. Roman (Chitu ’57), V. Dinu. Antrenor: Tibor Selymes.

Cartonase galbene: Acsinte ’26, Croitoru ’33, Hadnagy ’39, Taban ’80, Tincu ’87 / Vezan ’22, Filip ’79, Popa ’87

Sursa foto: sptfm.ro