FC Vaslui – Rapid Bucuresti 2-1 (2-0) / Giulestenii pierd, la limita, debutul in noua editie de campionat

FC Vaslui si Rapid Bucuresti s-au intalnit in ultimul meci al etapei inaugurale a sezonului 2013-2014 din Liga I. Gruparea moldava s-a impus la finelor celor 90 de minute cu scorul de 2-1.

FC Vaslui s-a impus in fata echipei Rapid Bucuresti in prima etapa a Ligii I, intr-un meci disputat pe terenul gruparii finantate de Adrian Porumboiu. Echipa gazda a deschis scorul dupa numai zece minute de joc gratie unei executii superbe reusite de veteranul Lucian Sanmartean care a inscris cu un sut de la 25 de metri. Gazdele si-au dublat avantajul pe tabela de marcaj zece minute mai tarziu cand Antal a dublat avantajul gazdelor cu o lovitura de cap.

In partea secunda, rapidistii au iesit ceva mai hotarati de la cabine, fostul atacant al celor de la FC Arges Pitesti, Tanasa, reducand din diferenta, dupa un sut deviat al varfului de atac aruncat in lupta de Marian Rada dupa pauza.

Giulestenii au fortat egalarea, insa elevilor lui Marian Rada le-a lipsit concentratrea in fata portii aparate de Straton, in timp ce gruparea vasluiana a preferat sa stea la cutie si sa joace pe contraatac, insa oportunitatile au fost irosite de Caue si rezerva Popovici.

In ultimele zece minute, Paun si Celeban rateaza ocazii incredibile la cele doua porti. Atat Vaslui, cat si Rapid au lasat garda jos si incearca sa-si surprinda adversarul, gazdele pentru a puncta decisv, in timp ce oaspetii vor sa restabileasca egalitatea pe tabela de marcaj.

Sursa foto: adevarul.ro