FED CUP: ROMANIA a invins CANADA, scor 3-2 si a PROMOVAT in GRUPA MONDIALA

SFERTURI DE FINALA, EKATERINA MAKAROVA, ALEXADRA DULGHERU, CALIFICARE SPECTACULOASA, TURNEU WTA ROMA

Echipa feminina de tenis a ROMANIEI a invins CANADA cu scorul de 3-2, duminica, la Montreal, si a promovat in GRUPA MONDIALA a competitiei FED CUP.

Al doilea punct al gazdelor a fost adus in meciul de dublu, unul doar de palmares, de perechea Gabriela Dabrowski/Sharon Fichman, care a invins cuplul ANDREEA MITU/RALUCA OLARU cu scorul de 6-1, 4-6, 10-5, dupa o ora si 29 de minute.

ALEXANDRA DULGHERU adusese victoria echipei noastre, in meciul cu Francoise Abanda, cu scorul de 3-6, 7-5, 6-2. ALEXANDRA DULGHERU (doua puncte) si ANDREEA MITU sunt artizanele promovarii echipei ROMANIEI in elita FED CUP, din care nu a mai facut parte dupa 1992 pana acum.