Fed Cup / România – Elveția: România revine după doi ani în prima Grupă Mondială

Fed Cup / România  vs Elveția. România revine după doi ani în prima Grupă Mondială. Simona Halep a învins-o, duminică, pe Patty Schnyder cu scorul de 6-2, 6-1. În urma acestei victorii, România conduce cu 3-0 echipa Elveției și are asigurat locul în prima Grupă Mondială a FedCup, unde va juca din nou după o pauză doi ani.

În februarie 2019, România va evolua în sferturile Grupei Mondiale a FedCup. Tricolorele au fost ultima dată între primele opt echipe ale lumii în anul 2016, când au pierdut în sferturi, scor 2-3, în faţa Cehiei, tot la Cluj-Napoca.

În sferturile competiţiei, România va întâlni una dintre următoarele echipe: Germania, Cehia, Franţa, SUA (semifinaliste în această ediţie), Australia (câştigătoare a barajului), Slovacia/Belarus şi Italia/Belgia (ultimele două formaţii se vor stabili azi, după terminarea tuturor partidelor din baraj).

De-a lungul timpului, România a mai jucat de cinci ori în sferturile FedCup, în 1973, 1974, 1978, 1980 și 1981, potrivit site-ului fedcup.com.