FED CUP: SORANA PIERDE, NASTASE FACE SCANDAL si scorul este 1-1 dupa prima zi a BARAJULUI

Romania si Marea Britanie sunt la egalitate, scor 1-1, in barajul pentru Grupa Mondiala II a Fed Cup. Echipa noastra a castigat primul meci prin Simona Halep, dar a fost egalata dupa ce Sorana Cirstea a cedat in fata Johannei Konta, 6-2, 6-3.

Sportiva noastra a intrat greoi in meci si a cedat destul de usor primul set.In actul secund, Sorana a intrat mult mai determinata pe teren si a dominat meciul. Jocul a fost insa intrerupt de arbitru cand Sorana avea 2-1, dupa presupuse jigniri adresate din tribune. Ilie Nastase a fost eliminat, dar cand jocul s-a reluat Sorana a facut break si avea 3-1. In acel moment, Konta a izbucnit in lacrimi si i-a spus arbitrului ca a fost jignita. Acesta a oprit meciul pentru mai bine de 15 minute, iar Sorana a fost complet scoasa din ritm. Konta a jucat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat dupa reluarea meciului si a castigat toate game-urile pana la final si implicit partida.

NASTY DEZLANTUIT LA MAMAIA

Setul doi al intalnirii dintre Sorana Carstea si Johanna Konta a inceput cu scandal. Ilie Nastase a fost dat afara din arena, din cauza limbajului inacceptabil. Intrebat daca Nastase li s-a adresat jucatoarelor britanice, arbitrul partidei a dat de inteles ca nu numai fetele din echipa Marii Britanii au fost injurate, ci si el.

“Nu stiti ce mi-a zis mie…” (DigiSport) Cateva minute mai tarziu, jocul a fost oprit, dupa ce Johanna Konta a inceput sa planga, acuzand faptul ca cineva ii striga in mod repetat cuvinte jignitoare.

DolceSport anunta ca scandalul ar fi pornit dupa ce Konta ar fi fost facuta “prostituata” in repetate randuri de cineva din tribuna. Dupa aproximativ 10 minute, Johanna Konta a iesit de la vestiare, iar jocul a fost reluat la scorul de 2-6, 3-1.

Sursa foto: sport