Finală Cupa României. FCSB a câștigat, scor 1-0, trofeul în fața debutantei Sepsi OSK

Finala Cupei României va avea loc, miercuri de la ora 20.00, pe stadionul Ilie Oană din Ploiești. FCSB și Sepsi OSK, ajunsă în premieră în această fază a competiției, se vor lupta pentru trofeu, un loc în Europa League și un cec în valoare de 260.000 de euro oferit de FRF.

Update: FCSB a câştigat, miercuri seară, Cupa României, primul trofeu după cinci ani, după ce a învins pe Stadionul Ilie Oană din Ploieşti, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Sepsi Sfântu Gheorghe. FCSB ajunge, oficial, în preliminariile Europa League.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Denis Man, în minutul 65, după o gravă eroare defensivă a adversarilor. FCSB a cucerit ultima dată trofeul în 2015, an în care a reuşit eventul. Acesta a fost primul meci al noului antrenor al FCSB, Anton Petrea, care l-a înlocuit pe Bogdan Argeş Vintilă.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov (Diaz ’75), Bouhenna, Tincu, Fl. Ştefan – Deaconu, Vaşvari, Achahbar (Celea ’83) – Carnat (L. Fulop ’46), Karanovic (Safranko ’46), Ştefănescu (Csiszer ’75). Antrenor: Leo Grozavu;

FCSB: Vlad – Creţu, Miron, Cristea, Panţîru (Pantea ’90) – Ov. Popescu, Olaru (Moruţan ’46), Vînă (A. Petre ’46) – Man, Tănase, Coman (Perianu ’90+4). Antrenor: Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Cornel Cernea ’64 (antrenor secund), Bouhenna ’77 şi ’80 / Tănase ’58;

Cartonaş roşu: Bouhenna ’80.

Știre inițială

Finala Cupei României va pune punct ediției cu numărul 82 al acestei competiții și, poate, chiar a întregului sezon 2019-2020 ținând cont de numărul mare de infectări cu noul coronavirus semnalat de câteva formații din Liga I.

Finala Cupei României dintre FCSB și Sepsi OSK va fi transmisă în direct de posturile de televiziune Digi Sport, Look Plus și Telekom Sport. Câștigătoarea Cupei României se va califica în turul 1 preliminar al Europa League, iar doar pentru meciul din această fază, UEFA oferă premii în valoare de 240.000 de euro.

Finală Cupa României: FCSB vs Sepsi OSK, ora 20.00, Ilie Oană (Ploiești), echipe probabile:

FCSB: Vlad – Crețu, Miron, Cristea, Panțîru – Vînă, Popescu, Olaru – Man, Tănase, Coman. Antrenor: Toni Petrea.

Sepsi OSK: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan – R Deaconu, Vașvari – Carnat, Achahbar, Ștefănescu – Safranko. Antrenor: Leo Grozavu.