Finala Liga Campionilor: Real Madrid vs FC Liverpool 3-1 (0-0) / Al treilea trofeu consecutiv

Finala Liga Campionilor. Real Madrid și Liverpool își vor disputa, sâmbătă seară, trofeul Champions League. Zinedine Zidane și Jurgen Klopp vor arunca în luptă tot ce au mai bun pentru cel mai râvnit trofeu la nivel de club.

Update: Real Madrid -Liverpool 3-1. “Galacticii” își trec în palmares al treilea trofeu consecutiv în Champions League și al 13-lea din istoria clubului.  Unul dintre mommentele de cotitură ale finalei a fost accidentare lui Salah, din minutul 26. Egipteanul, principala gură de foc a lui Liverpool, a părăsit terenul în lacrimi după un duel cu Sergio Ramos. Finalul primei reprize, albă dealtfel, a animat doar de golul anulat pentru ofsaid lui Benzema, în minutul 43.

În minutul 51, în tentativa de a repune mingea rapid, Karius trimite în piciorul lui Benzema. Francezul înscrie în poarta goală. Mane a reaprins speranțele fanilor cormorani patru minute mai târziu. Un corner executat de Milner a dus la golul egalizator.

Schimbarea decisivă a fost făcută de Zidane care l-a introdus pe Gareth Bale în teren în minutul 61, în locul lui Isco. Galezul a marcat la a doua atingere de balon, în minutul 62, dintr-o foarfecă fantastică, direct în vinclul porții lui Karius. Tot el, 20 de minute mai târziu, a tranșat lucrurile. Un șut înșelător de la 30 de metri l-a readus în prim plan pe Karius. Neamțul a scăpat mingea și a plecat capul în fața unei peluze aduse la tăcere.

Astfel, Real Madrid a obținut a 3-a Ligă a Campionilor consecutivă și a 13-a din istorie, după o finală spectaculoasă cu Liverpool, scor 3-1. Au marcat: Benzema ’51, Bale ’64 ’83, respectiv Mane ’55.

Știre inițială

Vom vedea dacă dacă “galacticii” vor câștiga competiția pentru a treia oară la rând (ar fi a 13-a oară în istoria clubului) sau dacă Liverpool va reuși să pună mâna pe trofeu după o pauză de 13 ani. Finala va avea loc de la ora 21:45, urmând să fie în direct pe Telekom Sport 1 și Pro Tv.

Real Madrid vs FC Liverpool (echipe probabile):

Real Madrid: Navas; Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo; Casemiro, Kroos, Modrić, Isco; Ronaldo, Bale. Antrenor: Zinedine Zidane.
FC Liverpool: Karius; Alexander-Arnold, Van Dijk, Lovren, Robertson; Henderson, Milner, Wijnaldum; Mané, Firmino, Salah. Antrenor: Jurgen Klopp.
Absenți: Oxlade-Chamberlain, Gomez, Matip (toți sunt accidentați)
Incert: Emre Can (accidentat)

Arbitri: Milorad Măžić (central), Milovan Ristić, Dalibor Djurdjević (asistenți), Nenad Djokić, Danilo Grujić (adiționali) – toți din Serbia. Rezervă: Clément Turpin (Franța).
Stadion: “NSC Olimpiyskiy Stadium” (Kiev)

Statistică Real Madrid vs FC Liverpool:

Întâlniri directe: 5

Victorii Real Madrid: 2

Victorii Liverpool: 3

Golaveraj: 4-6

2014/15 UEFA Champions League – faza grupelor

Liverpool 0-3 Real Madrid (Ronaldo 23, Benzema 30 41)

Real Madrid 1-0 Liverpool (Benzema 27)

2008/09 UEFA Champions League – optimi

Real Madrid 0-1 Liverpool (Benayoun 82)

Liverpool 4-0 Real Madrid (Torres 16, Gerrard 28 47, Dossena 88)

1980/81 Finala Cupei Campionilor Europeni

Liverpool 1-0 Real Madrid (Kennedy 81)

NSC Olimpiyskiy Stadium din Kiev – capitala Ucrainei – va găzdui finala dintre Real Madrid și Liverpool. Arena a fost renovata înainte de EURO 2012 și a găzduit finala competiției, în care Spania a învins Italia, scor 4-0, păstrându-și trofeul. Stadionul are o capacitate totală de 70.050 de locuri.

Dua Lipa va cânta înainte de startul finalei Champions League, pe NSC Olimpiyskiy Stadium. Cu hituri precum IDGAF și New Rules, londoneza este cea mai tânără artista solo care a ajuns la un miliard de vizualizări pe YouTube.

Real Madrid vs FC Liverpool va fi transmis în direct în peste 220 de ţări și teritorii din întreaga lume. În România, finala Champions League poate fi urmărita în direct la PRO TV şi Telekom Sport 1.

Statistică:

Real Madrid este prima echipă care ajunge de trei ori consecutiv în finala Champions League, după Juventus între 1996-1988 – bianconerii au câștigat doar una din cele trei finale.

Echipa lui Zidane a în scris în ultimele 29 de meciuri în competițiile UEFA, cea mai recentă partida fără gol fiind în prima manșă a  semifinalelor Champions League, ediția 2015/16: 0-0 cu Manchester City.

Bilanțul lui Real Madrid împotriva echipelor engleze: 15 victorii, 11 remize, 11 înfrângeri. Golaveraj 52-43.

În actualul sezon al Champions League, Real Madrid a reușit 8 victorii, două remize și a suferit două înfrângeri. Golaveraj: 30-15.

Bilanțul lui FC Liverpool împotriva echipelor spaniole: 14 victorii, 12 remize, 11 înfrângeri. Golaveraj: 46-38. Ei au câștigat doar unul din ultimele șapte meciuri împotriva cluburilor din La Liga în afara Angliei.

Pentru Real Madrid va fi finala UEFA cu numărul 31. Pe lângă cele 15 trofee câștigate în cea mai importantă competiție intercluburi din Europa, Real Madrid a mai câștigat Cupa UEFA în 1985 și 1986 și a jucat finala în Cupa Cupelor în 1971 și 1983. Madrilenii au cucerit Supercupa Europei în 2002, 2014, 2016 și 2017, fiind învinși în 1998 and 2000. Au câștigat Cupa Intercontinentală în 1960, 1998 și 2002 și au pierdut finalele disputate în 1966 și 2000.

Liverpool va juca a 20-a finală într-o competiție UEFA. Pe lângă cele șapte prezențe în ultimul act al Cupei Campionilor Europeni/ Champions League, cormoranii au câștigat de trei Cupa UEFA/UEFA Europa League (1973, 1976, 2001), pierzând finala din 2016. Au câștigat Supercupa Europei în 1977, 2001 și 2005, fiind învinși în finalele din 1978 și 1984. De asemenea, Liverpool a pierdut finala Cupei Cupelor din 1965/66, dar și pe cele disputate în 1981 și 1984 în Cupa Intercontinentală.

Drumul celor două echipe până în finală:

Real Madrid

Grupa H: locul 2 (13 puncte)

Real Madrid 3-0 APOEL (Ronaldo 12′, 51′ – penalty, Ramos 61′)

Dortmund 1-3 Real Madrid (Aubameyang 54’/ Bale 18′, Ronaldo 50′, 79′)

Real Madrid 1-1 Tottenham (Ronaldo 43′ – penalty/ Varane 28′ – autogol)

Tottenham 3-1 Real Madrid (Alli 27′, 56′, Eriksen 65’/ Ronaldo 80′)

APOEL 0-6 Real Madrid (Modrić 23, Benzema 39′, 45+1′, Nacho 41′, Ronaldo 49′, 54′)

Real Madrid 3-2 Dortmund (Mayoral 8′, Ronaldo 12′, Vázquez 81’/ Aubameyang 43′, 49′)

Optimi:

Real Madrid 3-1 PSG (Ronaldo 45′ – penalty, 83′, Marcelo 86’/ Rabiot 33′)

PSG 1-2 Real Madrid (Cavani 71’/ Ronaldo 51′, Casemiro 80′)

Sferturi:

Juventus 0-3 Real Madrid (Ronaldo 3′, 64′, Marcelo 72′)

Real Madrid 1-3 Juventus (Ronaldo 90+8′ – penalty/ Mandžukić 2′, 37′, Matuidi 61′)

Semifinale:

Bayern 1-2 Real Madrid (Kimmich 28’/ Marcelo 44′, Asensio 57′)

Real Madrid 2-2 Bayern (Benzema 11′, 46’/ Kimmich 3′, Rodríguez 63′)

FC Liverpool

Play-off:

Hoffenheim 1-2 Liverpool (Uth 87’/ Alexander-Arnold 35′, Nordtveit 74′ – autogol)

Liverpool 4-2 Hoffenheim (Can 10′, 21′, Salah 18′, Firmino 63’/ Uth 28′, Wagner 79′)

Grupa E: locul 1 (12 puncte)

Liverpool 2-2 Sevilla (Firmino 21′, Salah 37’/ Ben Yedder 5′, Correa 72′)

Spartak Moskova 1-1 Liverpool (Fernando 23’/ Coutinho 31′)

Maribor 0-7 Liverpool (Firmino 4′, 54′, Coutinho 13′, Salah 19′ 40′, Oxlade-Chamberlain 86′, Alexander-Arnold 90′)

Liverpool 3-0 Maribor (Salah 49′, Can 64′, Sturridge 90′)

Sevilla 3-3 Liverpool (Ben Yedder 51′, 60′ – penalty, Pizarro 90+3’/ Firmino 2′, 30′, Mané 22′)

Liverpool 7-0 Spartak Moskova (Coutinho 4′ – penalty, 15′ 50′, Firmino 19′, Mané 47′, 76′, Salah 86′)

Optimi:

Porto 0-5 Liverpool (Mané 25′, 53′, 85′, Salah 29′, Firmino 69′)

Liverpool 0-0 Porto

Sferturi:

Liverpool 3-0 Man. City (Salah 12′, Oxlade-Chamberlain 21′, Mané 31′)

Man. City 1-2 Liverpool (Jesus 2’/ Salah 56′, Firmino 81′)

Semifinale:

Liverpool 5-2 AS Roma (Salah 36′, 45+1′, Mané 56′, Firmino 61′, 69’/ Džeko 81′, Perotti 85′ – penalty)

AS Roma 4-2 Liverpool (Milner 15′ – autogol, Džeko 52′, Nainggolan 86′, 90+4′ – penalty/ Mané 9′, Wijnaldum 25′)

Sursa foto: daily mail