FINLANDA-ROMANIA 0-2 (0-0): “DUBLA” lui BOGDAN STANCU mentine tricolorii in grafic

Nationala Romaniei a invins, marti, la Helsinki, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa similara a Finlandei, intr-un meci contand pentru etapa a treia a grupei F de calificare la Euro-2016.

Tricolorii s-au impus intr-un meci in care prima repriza elevii lui Victor Piturca au fost de nerecunoscut, Tanase si Bogdan Stancu incasand cate un cartonas galben, iar primul sut al echipei noastre pe poarta nordicilor a “cazut” deabia in minutul 34. La iesirea de la cabine, jocul s-a schimbat mai ales dupa accidentarea lui Chipciu si intrarea lui Sanmartean, veteranul de 34 de ani al Stelei reusind sa ii ofere doua pase decisive lui Bogdan Stancu si sa “scoata” al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu pentru RING.

Astfel din minutul 56, Finlanda a evoluat cu un jucator mai putin iar misiunea tricolorilor s-a usurat vizibil. Chiar si in aceste conditii, nationala Romaniei nu a stralucit la Helsinki, jocul prestat de tricolori fiind in ton cu vremea mohorata din capitala nordica. Dubla lui Bogdan Stancu ne mentine in grafic, Romania fiind pe locul secund al grupei F, la doua lungimi in spatele surprinzatorului lider, Irlanda de Nord, care a reusit 9 puncte din atatea posibile, urmatorul meci, din luna noiembrie, anuntandu-se a fi derby-ul grupei.

Capitanul echipei nationale, Razvan Rat, a bifat meciul cu numarul 100 pentru Romania.

FINLANDA – ROMANIA 0-2 (0-0)

’54: 0-1: STANCU a marcat cu capul din patru metri dupa un corner de pe dreapta executat de Lucian Sanmartean.
’83: 0-2: STANCUa reusit “dubla” cu un sut de la aproximativ 20 de metri.

FINLANDA: Maenpaa – Hurme, Toivio, Moisander, Arkivuo – Ring, Sparv, Hetemaj (Pohjanpalo ’64) – Hamalainen (Markkanen ’74), Pukki (Riski ’46), Eremenko. Selectioner: Mixu Paatelainen.
ROMANIA: Tatarusanu – Luchin, Chiriches, D. Grigore, Rat – Hoban, Pintilii – Torje, Chipciu (Sanmartean ’49), Tanase (Enache ’84) – Stancu (Rusescu ’86). Selectioner: Victor Piturca.

STADION: “OLYMPIC” (Helsinki)
SPECTATORI: 20.000
ARBITRI: Paolo Tagliavento. Asistenti: Lorenzo Manganelli si Mauro Tonolini. Aditionali: Marco Guida si Gianpaolo Calvarese. Rezerva: Giulio Dobosz (toti din Italia).
CARTONASE GALBENE: Ring ’52, ’56 / Tanase ‘8, Stancu ’44, D. Grigore ’80.
CARTONAS ROSU: Ring ’56.

In celelalte doua partide din grupa F disputate marti seara s-au inregistrat urmatoarele rezultate:
GRECIA – IRLANDA de NORD 0-2 (0-1)
INSULELE FEROE – UNGARIA 0-1 (0-1)