Fiorentina – Pandurii 3-0. Sanse miniscule pentru primavara europeana

Pandurii Targu Jiu nu au jucat deloc rau la Firenze si totusi au pierdut cu 0-3. Lipsa de experienta, valoarea superioara a adversarului si chiar ghinionul au facut diferenta in favoarea italienilor. Pentru a prinde locul 2 in grupa, Pandurii trebuie sa castige ultimele 3 partide din grupa, iar Dnepr sa piarda doua meciuri din cele trei pe care le mai are de disputat.

Trupa lui Pustai a inceput foarte curajos meciul de pe Artemio Franchi si se parea ca puteam avea parte de o seara magica. Eric a avut ocazia meciului pentru Pandurii in  minutul 3: sutul sau deviat usor de Matulevicius a catapultat mingea in bara! A urmat apoi ocazia unu la unu cu portarul a lui Ungurusan(min 8).

Fiorentina nu a impresionat in primele 25 minute, pana la golul de geniu al vedetei Joaquin care a driblat intreaga aparare a romanilor, inclusiv pe Stanca si a deschis scorul(min 26).

A fost si momentul de cadere al Pandurilor care pana la pauza nu au mai reusit nimic in ofensiva si din pacate au primit un gol de curtea scolii de la Matos(min 34). Erico a scapat mingea de sub control si i-a permis brazilianului sa scape singur cu Stanca. Portarul nostru a blocat initial, dar mingea a revenit la Matos care nu a mai ratat tinta.

In partea secunda, Pustai a reusit sa isi remonteze elevii. Eric si compania au dominat pana aproape de minutul 65. Brazilianul a ratat oportunitatea de a reduce din diferenta in minutul 63: nemarcat in centrul careului mare, a tras in blocaj!

Si cum ocaziile se razbuna, nou intratul Cuadrado a punctat pentru 3-0, incheind astfel socotelile.(min 69)

Desi s-au zbatut pana la final, Pandurii nu s-au lipit de gol. In schimb, elevii lui Montella au mai avut doua bare prin Yakovenko si Cuadrado.

Scor final 3-0 pentru Fiorentina care cu 9 puncte in grupa este 99% calificata. Pe locul secund si favorita la calificare se afla Dnepr cu 6 puncte. Ucraineni au castigat in aceasta seara cu 2-0 pe terenul portughezilor de la Pacos. Ultimele in grupa sunt Pandurii si Pacos, fiecare cu cate un punct.

Vezi mai jos desfasurarea LIVE TEXT de la Fiorentina – Pandurii

Final de meci. Fiorentina – Pandurii 3-0 si sansele pentru primavara europeana sunt mici.

min 93: Pe contraatac, Cuadrado reuseste un lob superb, insa mingea loveste bara!

min 92: Sut tare al lui Anton. Neto respinge greu in corner

min 90: Imediat la cealalta poarta, Nicoara trage prea slab pentru a-l invinge pe Neto. Se arata de la margine trei minute de prelungire

min 90: Fioentina termina partida in atac. Trei suturi consecutive, respinse de apararea Pandurilor

min 88: Breeveld pierde mingea aiurea, apoi faulteaza de “galben”

min 85: Pandurii sunt in terenul Fiorentinei.  Acelasi pacat: finalizarea nu merge

min 83: Matias reuseste un gol turcesc. Ramane 3-0

min 80: Distefano il pune la incercare pe Neto la prima atingere de minge

min 80 : Distefano intra in locul lui Eric. Ultima modificare si la Pandurii

min 79: Foarfeca superba a lui Eric. Din pacate, prea moale mingea pentru Neto

min 76: Matulevicius primeste cartonas galben pentru proteste

min 74: Yakovenko nu inscrie din cativa metri cu poarta goala. Mingea loveste bara

min 73: Cuadrado, avertizat cu cartonas galben pentru proteste

min 72: Ultima schimbare la Fiorentina. Intra Aquilani, iese Borja

min 69: GOL Fiorentina! Cuadrado inscrie pe sub Stanca

min 66: Compper vede “galben”, dupa o intrare dura la Eric

min 65: Erico se resimte dupa o lovitura la spate. Isi revine, din fericire

min 64: Schimbare la Fiorentina. Iese Rodriguez, intra Roncaglia

min 63: Ocazie uriasa pentru Pandurii. Eric trage in blocaj din centrul careului mare!

min 62: Buleica trage cu stangul, pe langa poarta lui Neto. Acelasi registru, gorjenii “deseneaza” frumos, dar nu puncteaza

min 60: Schimbare la Fiorentina. Intra Cuadrado, iese Matos

min 58: Matos trage mult peste poarta lui Stanca. E prima actiune a reprizei pentru Fiorentina

min 55: Anton vede “galben” dupa o tinere evidenta

min 54: Faza superba de contraatac a Pandurilor. Din pacate, Matulevicius alege sa traga din unghi. Mingea trece mult pe langa poarta

min 52: Romanii sunt in terenul advers. Doar golul lipseste…

min 50: Anton revine pe teren

min 49: Matias, avertizat cu cartonas galben dupa o talpa la Anton. Romanul primeste ingrijiri la marginea terenului

min 48: Ca si in prima repriza Pandurii incep in atac si aceasta repriza

min 46: Breeveld foarte aproape de gol! Nu a ajuns, din pacate, la o centrare foarte buna in fata portii. Corner pentru Pandurii, ramas fara rezultat

A inceput partea secunda! Dubla schimbare la Pandurii. Intra Buleica si  Nicoara, ies Ciucur si Dos Santos

Final de prima repriza. Fiorentina – Pandurii 2-0!

min 43: Matos se resimte dupa un fault al lui Erico. Brazilianul se ridica greu

min 41: Yakovenko provoaca un fault in atac, incercand sa ajunga la minge in marginea careului de 6 metri

min 39: Din pacate, jocul romanilor nu mai functioneaza ca in primul sfert de ora. Fiorentina controleaza lejer centrul terenului

min 37: Cativa jucatori ai Pandurilor, scosi la incalzire! Ce mai poate face profesorul Pustai?

min 34: GOL Fiorentina! Matos puncteaza dupa o gafa in defensiva noastra. Erico a scapat mingea de sub control si i-a permis brazilianului sa scape singur cu Stanca. Portarul nostru a blocat initial, dar mingea a revenit la Matos care nu a mai ratat tinta

min 33: Italienii evolueaza dezinvolt, ca o echipa care conduce pe tabela. Yakovenko, blocat de Ungurusan in momentul sutului

min 31: Socul golului primit pare sa fi trecut. Din pacate, gorjenii nu reusesc ultima pasa in terenul advers

min 30: Romanii au trecut de centrul terneului dupa aproape 5 minute de ” inghesuiala” in propria jumatate

min 28: Golul le-a dat aripi italienilor care ataca in valuri

min 26: GOL Fiorentina! Joaquin reuseste o faza personala de toata frumusetea si dupa ce il dribleaza si pe Stanca inscrie in poarta goala

min 25: Anton scapa de “galben” dupa o intrare imprudenta la Matos

min 24: Fiorentina s-a instalat in terenul nostru. Italienii nu reusesc sa creasca presiunea

min 23: Primul sut spre poarta lui Stanca. Vedeta Joaquin nu cadreaza

min 22: Peste 20 minute fara ocazie la poarta lui Stanca. Imbucurator!

min 21: Se joaca pe contre, iar romanii par mai proaspeti

min 20: Matulevicius scoate un corner

min 19: Pandurii combina frumos. Posesia e clar in favoarea romanilor

min 18: Eric scapa pe contraatac, dar ultimul dribling lipseste si faza se incheie fara pericol la poarta adversa

min 16: Contraatac superb al Pandurilor. Sutul tare al lui Ungurusan se duce, insa, peste poarta

min 14: Posesie sterila pentru Fiorentina

min 12: Jocul s-a calmat. Atmosfera mai apriga in tribune, acolo unde ultrasii viola canta frumos

min 11: Fiorentina incearca sa echilibreze, dar deomcadata nu se apropie periculos de poarta lui Stanca

min 10: Pandurii domina jocul! De 3 minute sunt in terenul advers

min 8: Cursa senzationala a lui Ungurusan! Neto respinge in-extremis! Mare ocazie Pandurii

min 7: Pandurii au posesia si dau impresia ca pot lupta de la egal la egal cu mult mai bine cotata adversara

min 6: Cornerul ramane fara rezultat, Pandurii se apara bine

min 5: Posesie echilibrata in primele 5 minute. Corner pentru Fiorentina

min 4: Prima lovitura libera pentru Fiorentina. Nicio problema pentru Stanca

min 3: Ocazie uriasa Pandurii! Eric trage senzational, dar mingea loveste bara!

A inceput partida! 15 000 fani in tribune. 500 dintre ei sunt romani, veniti de la Targu Jiu si din orasele Italiei. Hai PANDURII!

Bilantul echipelor romanesti in cele 23 deplasari din Italia este unul dezastruos. O victorie, 7 egaluri si 15 infrangeri. Singurul succes a fost obtinut de CFR Cluj pe Olimpico, 2-1 cu As Roma in sezonul 2008/2009 al Ligii Campionilor.

Vremea este excelenta pentru fotbal la Firenze! 18 grade Celsius, cer variabil, fara amenintare de ploaie.

Pandurii Targu Jiu incearca, peste cateva minute, imposibilul la Firenze: victorie sau egal in fata Fiorentinei, echipa care a terminat sezonul trecut de Serie A pe locul 4. In plus, fosta echipa a lui Mutu este intr-o forma de zile mari. A batut campioana Italiei, Juventus, in ultima etapa, cu 4-2, dupa ce a fost condusa cu 2-0.

Fara victorie in grupele Europa League, dar neinvinsi in deplasarile europene, gorjenii au o cota uriasa pentru o posibila victorie la Firenze: cu 1 leu investit, jucatorul castiga de 10 ori mai mult daca Pandurii dau lovitura.

Fiorentina nu e in mare forma doar in campionat: are doua victorii in primele doua etape in Europa League.

Cristi Pustai a facut cateva mutari surpriza fata de formula probabila. Astfel, Ciucur va incepe titular in atacul gorjenilor, alaturi de masivul Matulevicius. Si in poarta, profesorul Pustai a facut o schimbare de moment: Stanca i-a luat locul lui Mingote. Nici Buleica, anuntat titular nu va fi pe teren din primul minut. In locul sau, Pustai l-a introdus in banda stanga pe Dos Santos.

ECHIPE DE START:

Fiorentina: Neto –Tomovic, Gonzalo Rodriguez, Compper, Alonso – Bakic, Borja Valero, Fernandez – Joaquin, Yakovenko – Ryder Matos. Antrenor: Vicenzo Montella

Pandurii: Stanca–  Christou, Erico, Momcilovici , Ungurasan– Breeveld, Anton– Dos Santos, Eric, – Ciucur,  Matulevicius. Antrenor: Cristi Pustai

Arbitru: Miroslav Zelinka, Asistenti: Ondřej Pelikán, Patrik Filipek (toti din Cehia)

Stadion: Artemio Franchi

Sursa foto: digisport.ro