Formula 1. Prima victorie pentru Honda după 13 ani s-a produs la Marele Premiu al Austriei

Pilotul Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) va pleca din pole-position la Marele Premiu al Austriei, a noua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. În urma calificărilor de sâmbătă, Leclerc i-a devansat pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) şi pe olandezul Max Verstappen (Red Bull).

Update: Plecat de pe poziția a doua a grilei de start, olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing Honda) a reușit să îl depăseașcă pe monegascul Charles Leclerc (Ferrari) cu două tururi înainte de de sosire și să câștige Marele Premiu al Austriei, pe circuitul de la Spielberg. Aceasta a fost prima victorie pentru Honda după 13 ani.

Podiumul de la Spielberg (Verstappen, Leclerc și Bottas) este cel mai tânăr din istoria Formula 1, cu o medie a vârstei de 24 ani și 156 de zile. Lewis Hamilton a terminat doar pe poziția a cincea. Manevra prin care Verstappen l-a depășit pe Leclerc în turul 69 urmează să fie investigată de organizatori.

Știre inițială

Pentru Leclerc este al doilea pole-position al carierei, după cel de la Grand Prix-ul Bahrainului. Al patrulea în calificări a fost Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes), urmat de Kevin Magnussen (Danemarca/Haas), Lando Norris (Marea Britanie/McLaren) şi pe şapte Kimi Raikkonen (Finlanda/Alfa Romeo). Pe locul opt s-a clasat Antonio Giovinazzi (Italia/Alfa Romeo Racing), iar pe nouă Pierre Gasly (Franţa/Red Bull). Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) a fost al zecelea, după ce a avut probleme mecanice.

Lewis Hamilton a fost penalizat cu trei poziţii pe grila de start, după ce l-a obstrucţionat pe Kimi Raikkonen, în Q1 și va pleca de pe poziţia a cincea. Kevin Magnussen va porni de pe locul 10 din cauza penalizării de cinci poziţii primite pentru schimbarea cutiei de viteze.

Marele Premiu al Austriei va avea loc, duminică, pe circuitul de la Spielberg. Marele Premiu din Austria va începe de la ora 16:10, putând fi urmărit în direct pe Digisport și Telekom Sport.