Formula 1. Max Verstappen, lider în clasamentul general, după MP de la Monaco

Max Verstappen (Red Bull Racing, foto) a câştigat, duminică, pe circuitul de la Monte Carlo, Marele Premiu al Principatului Monaco. Olandezul s-a impus în a cincea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, iar podiumul a fost completat de spaniolul Carlos Sainz jr (Ferrari) și de britanicul Lando Norris (McLaren).

Max Verstappen a urcat pentru prima oară în carieră pe prima poziție a clasamentului general. Lewis Hamilton, septuplu campion mondial, a terminat cursa din Principat doar pe poziția a șaptea.

Charles Leclerc (Ferrari) ar fi trebuit să plece din pole position dar nu a putut lua startul la cursa din oraşul natal din cauza unei probleme mecanice.

Câștigătorii curselor din Campionatul Mondial de Formula 1 disputate până acum în 2021: