Formula 1. Valtteri Bottas s-a impus în Marele Premiu al Austriei

Valtteri Bottas de la Mercedes va porni de pe prima poziţie a grilei, duminică, în Marele Premiu al Austriei, prima etapă a sezonului de Formula 1.“Mi-a fost dor de acest sentiment de după calificări… de cum îţi forţezi maşina până la limită. Un rezultat bun astăzi, dar contează ce va fi mâine”, a declarat Bottas după calificări.

Update: Valtteri Bottas a câștigat prima cursă a noului sezon de Formula 1, pe circuitul Red Bull Ring de la Spielberg (Austria). Pilotul finlandez al celor de la Mercedes, plecat din pole position, a fost urmat de Charles Leclerc (Ferrari) și de Lando Norris (McLaren, aflat la primul podium din carieră). Lewis Hamilton, sextuplul campion mondial, a terminat pe poziția a patra. Chiar dacă a încheiat cursa pe poziția a doua, Lewis Hamilton a fost penalizat cu 5 secunde pentru un incident cu Alexander Albon și a coborât până pe locul al patrulea.

9. Antonio Giovinazzi (Italia/Alfa Romeo) +21.146s
  10. Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) +24.545s.

19. Kimi Raikkonen (Finlanda/Alfa Romeo) 1:05,224
  20. Nicholas Latifi (Canada/Williams) 1:05,757.

Monoposturile Mercedes, vopsite în negru pentru a reflecta sprijinul cauzei antirasism, au fost cu jumătate de secundă mai rapide decât celelalte. Pe locul 3 s-a plasat Max Verstappen, la 0,538 secunde de prima poziție.

Cursa va începe astăzi, de la ora 16:00 (ora României) și va putea fi urmărită, în direct, pe DigiSport și Look Sport 3.

Campionatul Mondial de Formula 1 ar fi trebuit să înceapă la 15 martie, în Australia, dar a fost amânat din cauza pandemiei de coronavirus. 16 curse din acest an au fost amânate sau anulate.