LIGA I: STEAUA a INVINS Universitatea CLUJ, scor 3-0 si REVINE pe PRIMUL LOC

STEAUA s-a impus cu 3-0 in deplasarea disputata sambata seara la UNIVERSITATEA CLUJ, in etapa a 28-a a Ligii 1.

Cu aceasta victorie, Steaua a revenit pe primul loc in clasamentul Ligii 1, ocupat pentru cateva ore de ASA Targu Mures.

Golurile campioanei Romaniei au fost marcate de Nicusor Stanciu, de doua ori, si Andrei Prepelita.

In minutul 14, Stanciu a reluat superb cu capul la o centrare a lui Rapa, pentru ca, in minutul 72, sa inscrie cu un sut excelent de la 20 de metri.

Prepelita a punctat in minutul 83, cu un sut din cativa metri, dupa o pasa primita de la Tanase, intrat in repriza secunda.

In startul reprizei secunde, Popa a ratat o lovitura de la 11 metri.

De partea cealalta, cel mai periculos jucator al gazdelor a fost camerunezul Mengolo, care l-a pus in mai multe randuri la incercare pe Arlauskis. De asemenea, portarul Veselovsky a avut o prestatie admirabila, chiar daca a incasat trei goluri.

Steaua a ajuns la 60 de puncte si miercuri va primi vizita celor de la Targu Mures, care se afla pe locul 2, cu 59 de puncte.