Franta a castigat Campionatul European de handbal masculin

Franta a devenit duminica noua campioana a Europei la handbal masculin, dupa ce a castigat finala CE contra Danemarcei, scor 41-32.

Franta este noua campioana europeana la handbal masculin dupa ce a umilit Danemarca chiar pe terenul acestora, castigand finala CE de handbal masculin cu 41-32.
Francezii au jucat aproape perfect in primele 30 de minute ale finalei, conducand chiar si cu zece goluri diferenta, insa au intrat la cabine cu un avantaj de doar sapte goluri, 23-16.

Danemarca a sperat la o revenire in partea secunda, insa apararea francezilor a functionat foarte bine, iar atacul nu a dat gres, astfel incat diferenta de la pauza s-a majorat pana la ultimul fluier la 9 goluri.

Franta a castigat astfel cel de-al treilea titlu european, iar alaturi de Danemarca a castigat ultimele 5 editii ale Campionatului European. Francezii s-au impus in 2006, 2010 si 2014, in timp ce invinsii lor de azi, Danemarca, in 2008 si 2012.

Sursa foto: gsp.ro