Gaz Metan Medias – FC Rapid 1-1 (1-1) / O remiza, 2 goluri si 10 cartonase

Meci fara miza la Medias, intre doua formatii, Gaz Metan si Rapid, care s-au intalnit pentru prima oara in Liga I tocmai in anul 1947, cand giulestenii de la CFR castigau cu scorul de 6-1 in fata ardelenilor de la CSM-ului de atunci.

Oaspetii au deschis scorul prin Herea, Breeveld reusind sa egaleze cu doua minute inainte de pauza. La reluare nervii au cedat si Herea vede doar cartonasul galben dupa ce isi loveste intentionat un adversar. Urmeaza alte trei avertismente, si doua ocazii marca Eric de Oliveira oprit din calea spre gol de interventiile exceptionale reusite de Draghia.

Pana la urma jocul destul de dur prestat de cele doua combatante nu trebuie sa ne mire, in conditiile in care, in clasamentul fair-play, ambele sunt codase la acest capitol. Locul 16 pentru Gaz Metan (96 de cartonase galbene si 7 rosii) si locul 17 pentru Rapid (102 cartonase galbene si 11 rosii) in acest sezon din Liga I.

Cu cinci minute inaintea finalului si apoi in prelungiri, Draghia, portarul Rapidului, are alte trei interventii nemaipomenite in fata jucatorilor lui Gigi Multescu.

Gaz Metan Medias – FC Rapid 1-1 (1-1)

Min.18: 0-1: Herea este servit excelent de Dica si deschide scorul inscriind la coltul scurt.

Min.43: 1-1: Eric centreza foarte bine si Nicandro Breeveld restabileste egalitatea cu o lovitura de cap.

Gaz Metan Medias: Plesca – Buzean, Markovic, Frasinescu, Radovic (79 Muth) – Breeveld – Llulaku (89 Bravo), Medeiros, Eric (67 Negru), Munteanu – Bawab. Antrenor: Gheorghe Multescu.

FC Rapid: Draghia – Stoica, Abrudan, Oros, Voicu – Grigore – Dica (90+1 Alex Coman), Ionita II (87 Florin Matei), Herea, Ciolacu (62 Martin) – Pancu. Antrenor: Marian Rada.

Stadion: “Gaz Metan” (Medias)

Arbitri: Florin Marcu (Oradea) – Ciprian Dansa (Oradea), Andrei Constantinescu (Bucuresti). Rezerva: Mircea Fesnic (Cluj). Observator: Florin Hancu (Brasov).

Cartonase galbene: Markovic (53), Breeveld (62) / Ciolacu (42), Dica (44), Herea (52), Oros (53), Voicu (77 si 90+2), Martin (85)
Cartonase rosii: Voicu (90+2 – pentru doua cartonase galbene)

Sursa foto: gazmetanmedias.blogspot.com