Gaz Metan – Steaua, scor 2-2 (2-0). Filip, eroul partidei!

gaz-metan-steaua

Gaz Metan Medias – Steaua s-a incheiat cu scorul de 2-2, in etapa a 6-a din Liga I de fotbal. In prima repriza au condus mediesenii cu 2-0, prin golurile inscrise de Buzean si Robertson in minutul 11 si minutul 27, insa in repriza secunda Filip a punctat de doua ori pentru Steaua in minutul 74 si respectiv 82.

Inainte de returul de saptamana viitoare cu Legia Varsovia, pentru calificarea in grupele Champions League, Steaua pierde doua puncte la Medias, o echipa clasata pe locul 15 inainte de acest meci.

________________________________________________________

Final de meci, Gaz Metan si Steaua termina la egalitate, scor 2-2.

Min 90+2: Parvulescu primeste cartonas rosu.

Min 85: Dan Roman se afla in pozitie de gol, insa Parvulescu il deposedeaza. Roman cere penalty, insa arvitrul nu ii acorda.

Steaua forteaza victoria la Medias.

Min 85: Schimbare la Gaz Metan. Intra Lulaku in locul lui Vitinho.

Min 83: GOOOL STEAUA!! Gol superb marcat de acelasi Filip.

Min 74: GOL STEAUA!!! Marcheaza din 20 de metri fundasul central Filip, un aparator improvizat pentru Steaua. Gaz Metan – Steaua, scor 2-1.

Min 68: Schimbare la Medias. Dan Roman il inlocuieste pe Ciprian Petre.

Min 67: Intra Dan Roman in locul lui Ciprian Petre, accidentat.

Min 63: Pintilii suteaza de la distanta, dar portarul retine fara probleme.

Min 53: Schimbare la Gaz Metan. Iese Muntean, intra Frasinescu.

Steaua domina autoritar prima parte a reprizei secunde, insa fara sa puncteze. Mediesenii rezista eroic pe metereze. Scorul ramane 2-0 pentru Gaz Metan Medias.

Min 50: Bourceanu suteaza de la 20 de metri, balonul este retinut in cele din urma de portar. Cei de la Gaz Metan trag de timp. GAZ METAN – STEAUA, scor 2-0.

Min 49: Steaua iese in atac, Iancu reia pasa lui Adi Popa, insa balonul trece milimetric de poarta.

Min 46: Tehnicianul Stelei i-a introdus pe Bourceanu si Adi Popa in locul lui Tatu si Radut.

Se arata doua minute de prelungiri. Gaz Metan – Steaua, scor 2-0 (prima repriza).

Min 39: Gabi Iancu suteaza slab de la marginea careului.

Min 36: Schimbare la Steaua: Mihai Costea ii ia locul lui Rapa.

Min 28: Robertson isi scoate tricoul si este eliminat. El mai avea un galben.

Min 28: Gol Gaz Metan. Inscrie Robertson din lovitura libera de la 17 metri.  Gaz Metan- Steaua, scor 2-0.

Min 20: Lovitura libera pentru Gaz Metan. Ciprian Petre suteaza de la 20 de metri, insa peste poarta.

Min 16: Steaua, ocupanta locului 5 in Liga I, incearca sa dea replica celor de la Gaz Metan, aflata pe locul 15 in clasament. Prepelita patrunde in fata careului si suteaza, dar mingea trece pe langa poarta.

Min 11: Gol Gaz Metan. Inscrie Ionut Buzean, care a executat magistral o lovitura libera de la 30 de metri sub transversala. GAZ METAN – STEAUA, scor 1-0.

Min 5: Cartonas galben pentru Robertson.

Start de partida.

Echipe de start GAZ METAN – STEAUA:

Gaz Metan: Buhta – Zaharia, Muth, Trtovac, Buzean – Tahar, Todea – Alex Munteanu, Vitinho, Ciprian Petre – Robertson

Rezerve: Greab, Frasinescu, Razvan Avram, Cojocnean, Lullaku, Florin Sandu, Dan Roman

STEAUA: Tatarusanu – Rapa, Gardos, Filip, Parvulescu – Prepelita, Pintilii – Radut, Iancu, Adrian Crisea – Tatu

Rezerve: Nita, Doru Bratu, Mihai Costea, Latovlevici, Stanciu, Bourceanu, Adi Popa

Meciul Gaz Metan – Steaua se joaca sambata seara, de la ora 21.30, in etapa a 6-a a Ligii I, in ultima partida inaintea returului cu Legia Varsovia pentru calificarea in grupele Champions League.

Intalnirea din aceasta seara a ros-albastrilor va fi transmisa in direct de postul DigiSport 1 si in format Live Text de Mondo News.

Steaua va evolua cu rezervele in partida cu Gaz Metan Medias, dupa ce tehnicianul Laurentiu Reghecampf a decis sa-i menajeze pe titulari. In prima echipa este asteptat si Mihai Costea, care a fost reprimit la echipa dupa conflictul cu tehnicianul “militarilor”, potrivit GSP.

Echipe probabile

Gaz Metan: Buchta – Trtovac, Frasinescu, Muth, Buzean – Tahar, Todea – Al. Muntean, Vitinho, C. Petre – Robertson
Rezerve: Greab, Covaciu, Llullaku, R. Avram, R. Zaharia, Bravo, D. Roman

Steaua: Tatarusanu – Ripa, Gardos, L. Filip, Pirvulescu – Pintilii, Radut – Prepelita, Tatu, Ad. Cristea – G. Iancu
Rezerve: Nita, D. Bratu, M. Costea, Latovlevici, Ad. Popa, Bourceanu