Gloria Bistrita – CS Turnu Severin 0-0 (0-0) / Nimic la nimic

Pe arena din Bistrita s-au intalnit doua echipe din subsolul clasamentului, Gloria si Severin aflandu-se la al doilea duel pe scena Ligii I, in tur oaspetii de astazi castigand cu 1-0 gratie unei reusite al lui Neacsa.

Primele 45 de minute au fost destul de alerte, oaspetii avand mai mult initiativa, insa Dolha a reusit sa-i tina pe ardeleni in joc. Finalul primei reprize a adus echilibrul in aceasta partida, si un cartonas galben pentru Florin Costea, atacantul oltean urmand a fi suspendat etapa viitoare pentru 4 cartonase galbene, atunci cand Severinul va primi vizita campioanei Steaua Bucuresti.

Repriza secunda a fost mult mai slaba decat primul mitan, Florin Costea ratand la numai cinci minute de la reluare o lovitura de pedeapsa, acordata de centralul Catalin Popa la un fault in careu comis de Pouye. In rest un joc incalcit, care usor usor s-a transformat intr-o lupta surda la mijlocul terenului. Nervii jucatorilor severineni au cedat, acestia incasand numeroase avertismente. Cu cinci minute inaintea finalului Thomas a fost eliminat. Un joc slab la finele caruia fiecare dintre combatante s-au multumit cu cate un punct.

Gloria Bistrita – CS Turnu Severin 0-0 (0-0)

Min.50: Pouye face un fault in propriul careu, insa Florin Costea rateaza lovitura de pedeapsa acordata Severinului.

Gloria Bistrita: Dolha – Tarca, Hlinca, Kanon, Stroe – Enescu (86 Feher), Pouye, Oprea (70 Radu), Cubilla – Chitu (62 Marchisio), Curtuius. Antrenor: Nicolae Manea

Turnu Severin: Hotoboc – Dananae, Tataru, Asanovic, Djalilov – Neacsa (90+2 Roman), Hasanovic (90+1 Balau), Craciun (46 Brata), Olah – Thomas, Florin Costea. Antrenor: Ionel Gane

Stadion: “Gloria” (Bistrita)

Arbitri: Catalin Popa (Pitesti) – Bogdan Gheorghe (Bucuresti), Gabriel Stroe (Pitesti). Rezerva: Emil Voicu (Bacau). Observator: Gheorghe Moise (Bucuresti)

Cartonase galbene: Pouye (50), Curtuius (72) / Florin Costea (41), Thomas (52 si 85), Olah (81), Djalilov (83), Dananae (90)
Cartonase rosii: Thomas (85 – pentru doua cartonase galbene)

Sursa foto: adevarul.ro