HALEP, eliminata in semifinale la US Open dupa o infrangere dureroasa

SIMONA HALEP a fost invinsa de italianca Flavia Pennetta (locul 26 WTA) in semifinalele de la US Open, scor 1-6, 3-6, dupa o partida ce a durat doar o ora.

Aflata in premiera in semifinalele de la US Open, SIMONA a avut in fata o adversara mult mai experimentata, care mai trecuse prin aceasta faza a competitiei si in urma cu doi ani.

SIMONA a parut foarte nervoasa, s-a precipitat in multe momente in care a incheiat punctele mult prea rapid si nu a facut fata schimburilor prelungite, cand a fost cazul.

In schimb, Pennetta a fost mult mai sigura pe ea si a prins o zi in care i-a iesit tot ce a incercat.

In primul set, SIMONA a contat intr-un singur moment, in primul game pe propriul serviciu, pentru ca apoi Pennetta a defilat spre un 6-1 zdrobitor.

Extrem de increzatoare, Pennetta a inceput cu un break si setul secund, dar SIMONA a dat semne de revenire si a condus cu 3-1.

Chiar si asa, sportiva noastra a cazut din nou, iar Pennetta a revenit la carma partidei, iar SIMONA a avut trei game-uri la rand in care nu a facut nici macar un punct!

S-a terminat 6-3 in setul secund, iar SIMONA a fost eliminata dupa o partida ce a durat doar o ora.

Pentru parcursul de la US Open, HALEP va primi 805 mii de dolari si 780 de puncte WTA.

De partea cealalta, Pennetta si-a asigurat un cec in valoare de 1,6 milioane de dolari si 1.300 de puncte WTA.

In finala, Pennetta o va intalni pe invingatoarea dintre Serena Williams si Roberta Vinci.