HANDBAL FEMININ: ROMANIA obtine o VICTORIE URIASA in drumul spre EURO 2016

NATIONALA FEMININA DE HANDBAL A ROMANIA a invins reprezentativa BELARUS cu scorul de 25-23 (12-14), duminica, la Minsk, intr-o partida din Grupa 1 a PRELIMINARIILOR CAMPIONATULUI EUROPEAN din 2016, relateaza Agerpres.

Tricolorele au avut o revenire spectaculoasa in repriza secunda si a obtinut o victorie care la un moment dat a stat mai multe vreme semnul intrebarii.
Belarus a dominat prima repriza in cea mai mare parte a timpului si a condus la unu-doua goluri, diferenta maxima fiind de 14-11 (28), la pauza avantajul gazdelor fiind de 14-12.

La reluare, Belarus s-a desprins la cinci goluri, 18-13 (37), dar un time-out cerut de suedezul TOMAS RYDE, selectionerul echipei Romaniei, le-a trezit pe tricolore, care au inceput cursa de recuperare. Scorul a devenit egal, 20-20, in min. 49, apoi gazdele s-au desprins din nou la doua goluri, 22-20 (53). In ciuda unei inferioritati numerice, Romania a marcat de trei ori la rand si a trecut in avantaj (22-23, min. 56), castigand cu 25-23.

CRISTINA NEAGU a fost cea mai buna marcatoare a echipei noastre, cu 11 goluri. Celelalte goluri au fost inscrise de Laura Chiper — 4, Eliza Buceschi — 3, Oana Manea — 2, Crina Pintea — 1, Luciana Marin — 1, Valentina Ardean-Elisei — 1, Laura Oltean — 1, Melinda Geiger — 1.

Lilia Artiuhovici, fosta jucatoare a echipei HCM Baia Mare, a fost golghetera gazdelor, cu 6 reusite. Au mai inscris Natalia Kotina — 5, Natalia Vasilevskaia — 4, Anastasia Lobaci — 3, Iana Emelianenka — 2, Katerina Silitkaia — 2, Valentina Nesteruk — 1.

In alt meci, Norvegia a dispus in deplasare de Lituania cu scorul de 28-21.

In clasament, pe primul loc se afla Norvegia, 4 puncte, urmata de Romania, 4 p, Belarus, 0 p, Lituania, 0 p. Primele doua clasate se califica la turneul final.