Handbal masculin: HCM Minaur Baia Mare a cucerit Cupa Romaniei

HCM Minaur Baia Mare a cucerit Cupa Romaniei la handbal masculin, duminica, in Sala Sporturilor ”Lascar Pana” din Baia Mare, dupa ce a invins-o in finala pe Energia Lignitul Pandurii Targu Jiu cu scorul de 31-25 (11-9).

Minaur si-a trecut in palmares a sasea Cupa a Romaniei (1978, 1983, 1984, 1989, 1999, 2015).

Echipa antrenata de danezul Lars Walther a luat trofeul dupa un meci pe care l-a dominat si in care au abundat eliminarile (nu mai putin de trei penalizari cu cate doua minute pentru schimbari gresite).

Doar primele minute de joc au fost echilibrate (2-2, min. 7), dupa care gazdele au preluat controlul si au condus cu doua goluri (4-2, 5-3, 6-4), Energia a egalat (6-6, 7-7), dar baimarenii au punctat de trei ori la rand, pentru 10-7 (25), intrand la pauza cu un avantaj de doua goluri, 11-9.

Minaur s-a desprins la patru goluri in min. 34, 14-10, iar in ultimul sfert de ora avantajul a inceput sa creasca, la sase goluri, 21-15 (45), apoi la opt goluri, 25-17 (50). Energia a mai redus ecartul, 27-22 (55), dar maramuresenii s-au impus in cele din urma cu scorul de 31-25.

Pentru Minaur au jucat: Peter Tatai, Razvan Pop — Tudor Marta, Patricio Martínez (2 goluri), Alexandru Sabou, Daniel Bera (3), Mihai Busecan (1), Antonio Pribanic (5), Andrei Popescu, Nikola Eklemovic (8), Steffen Stegavik (5), Viorel Fotache (1), Ivan Milas (5), Cristian Malmagro (1), Bogdan Mihai. Antrenor: Lars Walther.
La Energia au evoluat: Cristian Antonaru, George Selaru — Darius Apolzan (2), Andrei Enache, Dan Ilies, Florin Acatrinei (5), Dorin Dragnea (5), Marinko Kekezovic (1), Tadas Stankevicius (2), Alvaro Jose Seabra Rodrigues, Adrian Sifre Flores (6), Filipe Mota Dias (4), Bogdan Manescu. Antrenor: Liviu Andries.

Arbitri: Constantin Dinu si Ion Din.

HC Odorhei a ocupat locul al treilea, dupa ce HCM Constanta a parasit Baia Mare dupa meciul din semifinale cu Minaur (24-25), in semn de protest fata de arbitraj.