HCM BAIA MARE a castigat CUPA ROMANIEI la HANDBAL FEMININ

HCM BAIA MARE a cucerit CUPA ROMANIEI la HANDBAL FEMININ, duminica, in Sala Sporturilor “Lascar Pana” din Baia Mare, dupa ce a invins-o in finala pe CSM Bucuresti cu scorul de 18-17 (9-10).

Meciul a fost unul foarte echilibrat, iar diferenta a fost facuta pe final, dupa ce Valentina Ardean-Elisei a transformat o aruncare de la sapte metri cand mai erau putine secunde de joc, potrivit Agerpres.

Golurile echipei gazda au fost inscrise de Valentina Ardean Elisei — 7, Eliza Buceschi — 3, Melinda Geiger — 3, Lois Abbingh — 2, Ada Nechita — 2, Camilla Herrem — 1.

Pentru CSM Bucuresti au inscris Carmen Martin — 5, Linnea Torstenson — 3, Deonise Cavaleiro — 3, Iulia Curea 1, Cristina Varzaru — 1, Irina Glibko — 1, Bianca Bazaliu — 1, Patricia Vizitiu 1, Paula Rodrigues — 1.

HCM BAIA MARE si-a trecut in palmares a treia sa Cupa a Romaniei consecutiva.

Locul al treilea la editia din acest an a competitiei a fost ocupat de SCM Craiova, care a dispus in finala mica de CSU Neptun Constanta cu 28-25 (14-12).

Sursa foto: hcmbaiamare.ro