HCM Constanta – FC Porto, scor 21-26. Porto se califica in grupele Ligii Campionilor!

Echipa HCM Constanta a fost invinsa de FC Porto cu scorul de 21 – 26, in prelungiri, in finala turneului de calificare pentru Liga Campionilor. Meciul, disputat duminica dupa-amiaza, a fost decisiv pentru accederea in grupa B a Ligii Campionilor.

Scorul dupa primele 60 de minute de joc a fost 19 – 19.  In urma infrangerii suferite in fata celor de la FC Porto, HCM Constanta a ratat calificarea in grupele Ligii Campionilor, insa va evolua in turul 3 al Cupei EHF.

UPDATE ora 18.05: Dupa prelungiri, HCM Constanta – FC Porto s-a incheiat cu scorul de 21-26. Porto se califica in premiera in grupele Ligii Campionilor.

UPDATE ora 17.45: Dupa 60 de minute, HCM Constanta – FC Porto se aflau la egalitate, scor 19-19. Soarta calificarii se va decide in urma prelungirilor.

UPDATE: La pauza, HCM Constanta era condusa de FC Porto cu scorul de 9 – 12. HCM sta slab la atacuri si la pozitionari, nici apararea nu a functionat bine, mai ales in ultimele 10 minute.

_________________________________________________

Echipa care va pierde va continua in turul al treilea din Cupa EHF.

HCM Constanta, campioana Romaniei la handbal masculin,  a invins sambata, la turneul preliminar de la Porto, campioana Olandei, HV Kras Volendam, cu scorul de 34-25 (19-14), si s-a calificat in finala care va decide, duminica, formatia calificata in grupa B a Ligii Campionilor.

In prima semifinala, echipa gazda FC Porto a dispus de norvegienii de la Elverum Handball Herrer, cu scorul de 29-28 (13-13), astfel in finala de duminica se vor intalni HCM Constanta si FC Porto.

Castigatoarea confruntarii de astazi se va califica in grupa B a Ligii Campionilor unde va da piept cu echipele THW Kiel (Germania), KS Vive Targi Kielce (Polonia), KIF Kolding Copenhaga (Danemarca), Dunquerque HB (Franta) si cu castigatoarea dintre Montpellier HB si Wisla Plock, din dubla wild-card a calificarilor.

In cazul in care vor obtine calificarea duminica, handbalistii de la HCM Constanta se vor afla pentru a cincea oara consecutiv in grupele Ligii Campionilor.