WIMBLEDON: TECAU, in FINALA dupa ce l-a invins pe MERGEA intr-un meci de SENZATIE

Horia TECAU si Jean Julien ROJER au cistigat prima semifinala de la DUBLU la WIMBLEDON impotriva perechii formate din Florin MERGEA si Rohan BOPANNA in 5 seturi, 4-6, 6-2, 6-3, 4-6, 13-11, relateaza gsp.ro.

Meciul a inceput cu un break din partea cuplului Tecau/Rojer, insa setul s-a incheiat cu victoria lui Mergea si Bopanna, scor 6-4.

Setul secund a inceput echilibrat si la scorul de 2-2, Rojer a facut break-ul dupa ce a finalizat un smash. La 2-5 aceeasi echipa a mai reusit un break si isi asigurase deja setul.

Setul trei a inceput la fel de echilibrat, insa la scorul de 3-3 s-a rupt jocul si Horia cu Jean-Julien au cistigat cu 6-3.

Cuplul format din Mergea si Bopanna a revenit si a cistigat setul patru cu 6-4. In decisiv cistig de cauza a avut perechea Tecau/Rojer, cu scorul de 13-11.

Anul acesta, Horia Tecau si Florin Mergea s-au mai INFRUNTAT DE 4 ORI, primul impunindu-se de fiecare data. Prima data a fost la Australian Open, in sferturile de finala, cind Mergea juca alaturi de Dominic Inglot. Situatie similara si la Miami, in primul tur. Celelalte doua dueluri au avut loc pe zgura, cind deja Florin juca in echipa cu Rohan Bopanna: in “optimi” la Roma si in turul al treilea la Roland Garros.

Tecau si Rojer vor juca in finala impotriva echipei cistigatoare din meciul Jamie MURRAY/John PEER si Jonathan ERLICH/Philipp PETZSCHNER.

*Sursa foto: gsp.ro