HSV Hamburg a castigat Liga Campionilor la handbal masculin

HSV Hamburg este noua campioana a Europei la handbal masculin, reusind sa cucereasca in premiera cel mai important trofeu continental inter-cluburi dupa un ultim act disputat impotriva campioanei Spaniei, FC Barcelona, scor final 30-29.

Cele doua echipe au oferit o finala spectacol celor 20000 de spectatori prezenti in Sala Polivalenta din Koln dar si milioanenelor de pasionati ai acestui sport care au urmarit meciul pe micile ecrane.

La pauza, scorul a fost 11-9 in favoarea catalanilor, belorusul Siarhei Rutenka si catalanul Victor Tomas fiind artizanii avantajului de pe tabela.
In minutul 35, diferenta s-a majorat la 13-10, superioritatea demonstrata de gruparea blaugrana, mai ales la nivelul compartimentului defensiv, parand a confirma calculele hartiei care dadeau Barcelona ca mare favorita la castigarea trofeului.

Nu a fost sa fie asa caci Hamburg, cu un Kraus in zi de gratie, secondat de Lindberg si Duvnjak, a intors soarta partidei ducand scorul la un surprinzator 24-20, cu cinci minute inainte de final.

Barcelona a avut insa o tresarire de orgoliu, inscriind patru goluri consecutive reusind astfel sa impinga meciul in prelungiri: 24-24, dupa 60 de minute.

Prelungirile le-au apartinut totusi echipei germane. Johannes Bitter a facut minuni in poarta, Vori a mentinut echilibrul in aparare iar Duvnjak a fost decisiv in ofensiva. 28-26 in minutul 65, 30-29 la finalul reprizei suplimentare si HSV Hamburg a devenit cea de-a opta formatie germana care si-a adjudecat trofeul Ligii Campionilor.

In finala pentru locul 3, caqmpioana Poloniei, Kielce Vive s-a impus in fata campioanei Germaniei, THW Kiel, cu scorul de 31-30 (19-12).

Sursa foto: hsvhandball.com