INFRANGERE ULUITOARE la WUHAN pentru SIMONA HALEP

SIMONA HALEP, locul 2 WTA, a fost eliminata in optimile TURNEULUI DE LA WUHAN. Romanca a pierdut in fata JOHANNEI KONTA, locul 66 WTA, scor 3-6, 6-3, 5-7.

Meciul a fost unul echilibrat, iar Halep a avut multe momente in care jocul ei a fost sub nivelul obisnuit. Konta a inceput foarte bine partida si a castigat primul set, 6-3, gratie unui serviciu extrem de puternic si bine plasat, la care romanca nu a avut nici o reactie.

In setul doi, Halep si-a imbunatatit vizibil jocul si a inceput sa returneze tot mai bine. Simona a fost mai agresiva si a reusit doua break-uri, castigand al doilea set cu 6-3.

In setul trei, Halep a inceput foarte bine si a condus cu 5-1. Din acel moment, Konta a revenit incredibil si a castigat 6 game-uri consecutive, reusind trei break-uri si castigind cu scorul de 7-5.

In sferturi, Konta va juca impotriva americancei VENUS WILLIAMS, locul 24 WTA, care a eliminat-o pe Carla Suarez Navarro.