IRB Nations Cup 2014: Romania – Uruguay 34-16 (13-13)

Nationala de rugby a Romaniei a debutat cu o victorie in cadrul turneului IRB Nations Cup 2014. “Stejarii” au invins Uruguay cu scorul de 34-16 (13-13), dupa un joc entuziasmant, mai ales in partea sa secunda.

Romanii au inceput mai bine partida si in minutul 12 conduceau deja cu scorul de 6-0 datorita a doua lovituri de pedeapsa fructificate de Florin Vlaicu.

A fost randul oaspetilor sa preia initiativa. Joaquin Prada a punctat prin doua lovituri de penalitate si Santiago Gibernau a inscris primul eseu al meciului, transformat de acelasi Prada, Uruguay conducand cu scorul de 11-6 pana spre finalul primei reprize. Pauza le-a prins pe cele doua echipe la egalitate, georgianul naturalizat Turasvili marcand un eseu pentru Romania, trasnformat de Vlaicu: scor 13-13.

In a doua repriza, ”stejarii” s-au desprins decisiv, dupa eseurile marcate de Mihai Macovei (45) şi Florin Ionita (76), restul punctelor fiind aduse de Florin Vlaicu (o transformare – min. 46, doua lovituri de pedeapsa – 55, 60, un dropgol – 67). Pentru oaspeti a mai marcat Prada, din lovitura de pedeapsa (62), scorul final fiind de 34-16 pentru Romania.

In prima partida a zilei, Emerging Ireland a surclasat formatia Rusiei cu scorul de 66-0, irlandezii reuşind nu mai putin de zece eseuri. Pe 18 iunie, Romania, detinatoarea trofeului, va întalni Rusia (19,00), iar Emerging Ireland va înfrunta Uruguayul (16,00).