IRINA BEGU, ELIMINATA in OPTIMILE de FINALA de la ROLAND GARROS

IRINA BEGU a fost ELIMINATA in OPTIMILE de FINALA de la ROLAND GARROS, al doilea turneu de Mare Slem al anului 2016, dupa un meci in care a fost invinsa de sportiva din Statele Unite SHELBY ROGERS, locul 108 WTA, scor 3-6, 4-6.

IRINA BEGU nu a gasit solutii la loviturile tari trimise de adversara sa, fiind prea mult in defensiva. IRINA BEGU nu a reusit sa domine jocul si a facut prea multe greseli nefortate, pierzand in doua seturi.

Partida a durat o ora si 21 de minute.In sferturi de finala, Rogers va da piept cu Garbine Muguruza din Spania, locul 4 WTA. Pentru IRINA BEGU aceasta optime de finala este cel mai bun rezultat inregistrat vreodata de ea la Roland Garros.

In optimile tabloului feminin mai joaca duminica si SIMONA HALEP, singura romanca ramasa in competitie. Partida SIMONEI HALEP cu Samatha Stosur va fi ultima de pe arena Philippe Chatriere.