IRINA BEGU s-a CALIFICAT in OPTIMILE turneului de la ROMA

Jucatoarea romana de tenis IRINA BEGU a reusit o victorie de senzatie, 6-3, 6-3 cu germanca Angelique Kerber, miercuri, si s-a CALIFICAT in OPTIMILE de finala ale turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.428.490 dolari.

IRINA Begu (31 WTA) s-a alaturat astfel SIMONEI HALEP, a doua favorita, si ALEXANDREI DULGHERU, care s-au CALIFICAT si ele, miercuri, in OPTIMILE de finala la Foro Italico.

IRINA BEGU s-a impus in fata favoritei numarul 9 intr-o ora si 23 de minute si si-a asigurat 22.800 euro si 105 puncte WTA.

IRINA BEGU si numarul 11 mondial (27 ani) s-au confruntat pana acum de patru ori, iar scorul este egal, 2-2: Kerber a invins in primul meci, in 2013, in turul al doilea la Indian Wells, cu 6-3, 6-2, IRINA BEGU s-a impus in primul anul acesta in primul tur la Australian Open, cu 6-4, 0-6, 6-1, dar Kerber a castigat la Charleston, cu 7-6 (3), 7-6 (4) in sferturi, luna trecuta.

La Roma, IRINA BEGU a inceput cu un break, dar Kerber a intors scorul (2-1). La scorul de 3-3, IRINA BEGU a reusit un break, apoi s-a desprins la 5-3, incheind setul cu 6-3.

In mansa secunda, tot IRINA BEGU a castigat primul ghem, jocul a fost echilibrat in continuare, chiar daca fiecare jucatoare a reusit sa castige pe serviciul adversarei. La 3-3, romanca a salvat trei mingi de break, iar apoi a facut 5-3, incheind setul cu 6-3.

In optimi, IRINA BEGU o va infrunta pe belarusa Victoria Azarenka, fostul lider mondial, care a trecut cu 6-2, 7-6 (2) de daneza Caroline Wozniacki (N. 5). Azarenka, 29 WTA in prezent, s-a impus in toate cele patru meciuri cu Begu: 6-3, 6-2 in 2011 in finala la Marbella, 6-1, 6-3 in 2011 in turul al doilea la Tokyo, 6-1, 3-6, 6-1 in 2012 la Jocurile Olimpice de la Londra si tot in 2012 in semifinale la Linz, cu 6-2, 6-1.

SIMONA HALEP, a doua favorita a turneului de la Roma, a trecut miercuri de americanca Alison Riske, cu 6-3, 6-0, si va juca in optimi cu americanca Venus Williams (N. 14), care a dispus cu 6-4, 6-3 de ucraineanca Elina Svitolina.

ALEXANDRA DULGHERU a trecut de cehoaica Lucie Safarova (N. 12), cu 1-6, 6-4, 7-6 (6), si o va infrunta in turul urmator pe rusoaica Ekaterina Makarova, a opta favorita.

Sursa foto: antena3.ro