IRINA BEGU s-a calificat in sferturile turneului de la MADRID dupa o revenire SPECTACULOASA

IRINA BEGU a revenit superb si a obtinut calificarea in SFERTURILE de FINALA ale turneului WTA de la Madrid pentru al doilea an consecutiv. BEGU a trecut de CHRISTINA MCHALE (locul 59 WTA), scor 6-7 (6), 6-4, 6-4, la capatul unui meci ce a durat mai bine de doua ore si jumatate, informeaza Ziare.

Primul set a avut un echilibru perfect, cele doua jucatoare mergand cap la cap pana la tie-break. IRINA BEGU a avut o minge de set, insa nu a reusit sa o fructifice, iar CHRISTINA MCHALE a luat primul set in 57 de minute. IRINA BEGU a inceput cu stangul setul secund, pierzandu-si serviciul, dar a dat o replica pe masura aproape imediat si a trimis meciul in decisiv cu ajutorul a doua break-uri.

In decisiv, IRINA BEGU a fost mereu la carma jocului si a reusit sa obtina calificarea in sferturile de finala. IRINA BEGU o va intalni in sferturile de finala pe invingatoarea dintre SIMONA HALEP si Timea Bacsinszky.