IRINA BEGU s-a calificat in finala Kremlin Cup de la Moscova

WTA Moscova: Tenismena romanca Irina-Camelia Begu (24 de ani) a reusit sa se califice, sambata, in finala turneului Premier de la Moscova, Kremlin Cup, dupa ce a trecut de cehoaica Lucie Safarova in trei seturi 7-6 1-6 6-3. Este cel mai important rezultat din cariera romancei.

Partida dintre Irina-Camelia Begu si Lucie Safarova dintre a durat putin peste doua ore si jumatate.

In finala Kremlin Cup, Irina Camelia Begu va juca cu invingatoarea semifinalei dintre Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia, cap de serie 6) si Katerina Siniakova (Cehia).

Begu a castigat un primul set, care a fost extrem de echilibrat, in tie-break tenismena noastra a pierdut mansa a doua, fiind condusa cu 5-0, iar mai apoi a reusit castigarea unui game. Irina Begu a revenit in setul trei, reusind primul si singurul sau break din meci, la scorul 4-3 pentru jucatoarea noastra. A servit apoi pentru meci, la scorul 5-3.

Calificarea Irinei Begu vine la exact un an dupa ce Simona Halep se califica in finala turneului, pe care ulterior l-a si castigat.

Calificarea in finala ii asigura Irinei Begu un cec in valoare de 64.000 dolari si 305 puncte WTA.