SIMONA HALEP v IRINA BEGU 6-3, 2-0, ABANDON BEGU! HALEP, in OPTIMI la WUHAN

IRINA BEGU (nr. 23 WTA) a invins-o pe rusoaica Elizaveta Kulichkova (125 WTA), scor 4-6, 7-6 (4), 6-2, in primul tur al turneului de categorie Premier 5 de la WUHAN (CHINA). In runda urmatoare, IRINA BEGU va juca impotriva SIMONEI HALEP (nr. 5 WTA si cap de serie numarul 4).

UPDATESIMONA HALEP a castigat si al cincilea duel cu IRINA BEGU (26 WTA), numarul 5 mondial calificandu-se in optimile turneului de categorie Premier de la WUHAN (China). La scorul de 6-3, 2-0 in favoarea SIMONEI HALEP, IRINA BEGU s-a retras din cauza unor DURERI la SPATE. Meciul a durat o ora si 9 minute.

Pentru calificarea in optimi, SIMONA HALEP va primi $26,900 si 105 puncte WTA, in timp ce IRINA BEGU  va incasa $13,790 si 60 puncte WTA. Pentru un loc in sferturile turneului asiatic, SIMONA HALEP se va lupta cu invingatoarea disputei dintre Yaroslava Shvedova (41 WTA – Kazakhstan – antrenata de Victor Ionita) si Roberta Vinci (15 WTA – Italia).

STIRE INITIALA

IRINA BEGU a avut nevoie de doua ore si 30 de minute pentru a se impune in fata Elizavetei Kulichkova, sportiva venita din calificari. In setul secund, la scorul de 5-6, romanca a salvat o minge de meci. Pentru calificarea in turul doi, IRINA BEGU va primi un cec in valoare de 13.790 de dolari si 60 de puncte WTA.

In faza urmatoare, IRINA BEGU o va infrunta pe SIMONA HALEP, cealalta jucatoare din Romania prezenta pe taboul principal de la Wuhan. IRINA BEGU si SIMONA HALEP s-au mai intalnit de patru ori in circuitul WTA si de fiecare data a castigat jucatorea din Constanta. Ultima intalnire a fost in luna mai a acestui an, la Madrid Open, cand SIMONA HALEP s-a impus in sferturi, scor 6-3, 0-6, 6-1, in fata IRINEI BEGU, o partida al carei final a fost incins de anumite declaratii facute de constanteanca. sportiva din Bucuresti limitandu-se in a refuza politicos sa intre in polemica cu colega sa de la echipa de FED Cup.

PALMARES DIRECT SIMONA HALEP v IRINA BEGU, scor 4-0:

2007, Bucuresti: 6-3, 6-4
2008, Bucuresti: 7-5, 7-6
2012, Hobart (Australia): 6-4, 6-2
2016, Madrid: 6-3, 0-6, 6-1

SIMONA HALEP, cap de serie numarul 4, este calificata direct in turul al doilea al Wuhan Open. Meciul cu IRINA BEGU, care va avea loc luni, dupa ora 10:30, este primul pe care SIMONA HALEP il disputa dupa US Open, turneu de Grand Slam la care a ajuns in sferturile de finala.

Turneul de la Wuhan (China) se desfasoara in perioada 25 septembrie – 1 octombrie si este dotat cu premii totale de 2.288.250 dolari.