Italia castiga finala mica a Cupei Confederatiilor ! Italia – Uruguay 5-4 (2-2, 3-2 d.l.d)

Italia si Uruguay s-au intalnit astazi in finala mica a Cupei Confederatiilor, competitie organizata in Brazilia, medalia de bronz revenind selectionatei de pe continentul european, dupa victoria 5-4, dupa executarea loviturilor de departajare.

Italia si Uruguay erau singurele echipe care puteau incurca calculele hartiei facute inaintea startului acestei competitii, cele doua nationale fiind singurele care puteau stopa Brazilia si Spania din drumul spre finala mare. Nici una nu a reusit insa acest lucru, Italia pierzand, dupa lovituri de departajare in fata Spaniei, in semifinale, iar Uruguay a fost eliminata in aceeasi faza a competitiei de Brazilia.

Insa, asa cum era de asteptat, intalnirea dintre cele doua formatii a fost una spectaculoasa chiar daca in joc era doar miza locului trei.

Partida a inceput cu o usoara dominare a Uruguayului, fotbalistii pregatiti de Oscar Tabarez trecand in doua randuri, in primele zece minute, pe langa deschiderea scorului. Dar, asa cum se intampla de cele mai multe ori in fotbal, ocaziile s-au razbunat si Italia a fost cea care a modificat pentru prima data tabela de marcaj.

In minutul 24, Diamanti a centrat din lovitura libera, iar Muslera a fost pacalit de o deviere norocoasa a lui Astori si scorul devenea 1-0 in favoarea Italiei.
Uruguayenii nu au renuntat insa la lupta si peste doar 9 minute au inscris prin Cavani, dar reusita acestuia a fost anulata pe motiv de offside, la cabine intrandu-se cu avantajul fragil al italienilor.

Partea secunda a fost la fel de antrenanta, incepand cu uruguayenii la timona, cautand golul egalizator. Acesta a venit in minutul 59, atunci cand Cavani a marcat din 9 metri, in diagonala, readucand nationala celesta in cursa pentru medalia de bronz.
Dar, dupa alte doua ocazii ale uruguayenilor, tot italienii au fost cei care s-au bucurat, reusind sa inscrie pentru 2-1 prin Diamanti, care a transformat superb o lovitura libera de la 20 de metri.

Si, chiar daca statistica spunea ca Uruguayul a pierdut ultimele sase din ultimele sapte meciuri pentru o medalie de bronz, elevii lui Tabarez au avut forta sa mai revina inca o data in joc si au egalat la doi, in minutul 77, atunci cand Cavani a reusit dubla dupa un sut din lovitura libera.

Pana la finalul celor 90 de minute ambele echipe au jucat prudent, asteptand doar greseala adversarului. Cum aceasta nu a venit partida a intrat in prelungiri, acolo unde, in prima repriza suplimentara, ocaziile au alternat la cele doua porti, dar fara ca tabela sa mai fie modificata.

In cea de-a doua parte a timpului suplimentar, Uruguay a beneficiat pentru zece minute de prezenta unui om in plus pe teren, dupa eliminarea din tabara italienilor a lui Montolivo, dar elevii lui Tabarez nu au profitat de acest avantaj.

Partida s-a terminat astfel la egalitate si dupa 120 de minute de joc, trecandu-se la loteria loviturilor de departajare, acolo unde castig de cauza a avut Italia, cu 3-2, dupa ce Uruguay a rata trei lovituri de la punctul cu var.

URUGUAY (4-3-3): Muslera – Maxi Pereira(81 A. Pereira), Lugano, Godin, Caceres – Perez, Arevalo Rios(107 D. Perez), C. Rodriguez (56 Gonzalez) – Suarez, Cavani, Forlan
Antrenor: Oscar Tabarez
ITALIA (4-3-3): Buffon – Maggio, Astori(96 Bonucci), Chiellini, De Sciglio – Candreva, De Rossi (70 Aquilani), Montolivo – Diamanti (83 Giaccherini), Gilardino, El Shaarawy
Antrenor: Cesare Prandelli

Sursa foto: fifa.com