SIMONA HALEP – AGNIESZKA RADWANSKA 7-5, 6-2 ! Romanca joaca maine finala la Doha

Simona Halep s-a calificat astazi in finala turneului WTA de la Doha dupa ce a invins-o pe Agnieszka Radwanska in doua seturi, 7-5, 6-2. Romanca a trecut de numarul patru mondial dupa ce in primul set a fost condusa cu 5-2, dar a avut apoi 8 game-uri castigatoare si s-a desprins in invingatoare. Simona va juca duminica in finala turneului de la Doha contra nemtoaicei Angelique Kerber, locul 9 WTA.

“Am jucat inteligent si agresiv cand am fost condusa cu 5-2. Am vrut sa profit de fiecare sansa incepand din acel moment. Vreau sa le multumesc tuturor celor care m-au incurajat si ii astept maine sa ma sustina in finala”, a declarat Halep la finalul partidei.

SETUL 2, GAME 8: SIMONA CASTIGA SI SE IMPUNE IN FATA POLONEZEI RADWANSKA CU 7-5, 6-2.

SETUL 2, GAME 7: Romanca revine si isi castiga game-ul pierdut. Are 5-2 si serveste pentru set si, totodata, calificarea in finala.

SETUL 2, GAME 6: Simona s-a relaxat si si-a pierdut serviciul, dandu-i polonezei sansa sa se apropie la 4-2.

SETUL 2, GAME 5: Simona revine si face rebreak. Conduce cu 4-1 si are serviciul.

SETUL 2, GAME 4: Radwanska intrerupe cu un break seria de 8 game-uri castigatoare ale Simonei.

SETUL 2, GAME 3: SENZATIONAL ! Simona Halep castiga game dupa game. A facut din nou break si are 3-0.

SETUL 2, GAME 2: Halep castiga pe propriul serviciu cu toata opozitia polonezei. Are 2-0 ci ia o obtiune importanta pentru calificarea in semifinale.

SETUL 2, GAME 1:  Simona joaca senzational. Romanca face break in primul game al setului secund.

UPDATE 19:40: Incepe setul 2. Ca si in primul set, poloneza este cea care serveste prima.

SETUL 1, GAME 12: Simona demonstreaza ca nu degeaba este in top 10 WTA. Romanca a revenit senzational de la 2-5 si a castigat cu 7-5 acest prim set.

SETUL 1, GAME 11: Simona Halep este pe val. Face din nou break, conduce cu 6-5, si serveste pentru set.

SETUL 1, GAME 10: Simona castiga pe propriul serviciu si egaleaza la 5, dupa ce a fost condusa cu 5-2 in acest set.

SETUL 1, GAME 9: Halep face break si revine in meci. Se apropie la un singur punct de poloneza si are serviciul.

SETUL 1, GAME 8: Simona isi castiga pentru a doua oara serviciul. Este 3-5, dar Radwanska serveste pentru set.

SETUL 1, GAME 7: Cel mai disputat game de pana acum al meciului este castigst greu de Radwanska. Poloneza se distanteaza la 5-2.

SETUL 1, GAME 6: Radwanska castiga din nou pe serviciul Simonei. 4-2 pentru poloneza.

SETUL 1, GAME 5: Simona face rebreak si reduce handicapul. Romanca urmeaza la serviciu.

SETUL 1, GAME 4: Halep pierde serviciul si se vede condusa cu 3-1.

SETUL 1, GAME 3: Desi a condus cu 40-0 pe serviciul polonezei, Radwanska a castigat game-ul si conduce cu 2-1.

SETUL 1, GAME 2: Simona castiga si ea pe propriul serviciu, la zero, si egaleaza.

SETUL 1, GAME 1: Radwanska isi face serviciul si castiga primul game al acestei semifinale.

UPDATE 18:46 – Incepe setul 1. Simona Halep se afla la primire.

UPDATE: Urmeaza, in aproximativ 15 minute, partida dintre Simona Halep si Agnieszka Radwanska.

UPDATE: Nemtoaica Angelique Kerber, numarul 9 WTA si favorita sase a turneului, a castigat disputa contra Jelenei Jankovic, 6-1, 7-6 (8-6 in tie-break).

UPDATE: In cealalta semifinala a turneului de la Doha, Kerber – Jankovic, scorul este 6-1, 6-6 si se disputa tie-break.

Simona Halep (locul 10 in clasamentul WTA) si poloneza Agnieszka Radwanska (locul 4 in clasamentul WTA) isi disputa astazi un loc in finala turneului de la Doha, din Qatar.

Simona Halep, favorita numarul sapte a turneului WTA de la Doha, joaca in semifinale contra polonezei Agnieszka Radwanska, locul 4 WTA. Agnieszka Radwanska si Simona Halep s-au intalnit pana acum de patru ori, poloneza impunandu-se de trei ori, dar romanca a castigat ultima intalnire dintre ele anul trecut, in turul doi al turneului de la Roma, cu scorul de 6-7 (7), 6-1, 6-2.

Pentru calificarea in careul de asi al turneului de la Doha Simona si-a asigurat un cec in valoare de 110.100 dolari si 350 de puncte in clasamentul WTA. In cazul in care o va invinge pe poloneza Agnieszka Radwanska si va avansa in finala, Simona se va alege sigur cu 220.200 de dolari.

Daca o va invinge pe Radwanska si se va califica in finala, Simona va juca in ultimul act al turneului de la Doha contra invingatoarei din partida dintre nemtoaica Angelique Kerber si sarboaica Jelena Jankovic.