JO RIO 2016: ROMANIA invinge MUNTENEGRU, scor 25-21, si mai speram la SFERTURI!

Nationala de handbal a ROMANIEI a obtinut prima victorie la Jocurile Olimpice de la Rio, miercuri, contra vicecampioanei olimpice MUNTENEGRU, scor 25-21 (11-9), si mai avem, de doi bani speranta, la calificarea in sferturile de finala ale competitiei.

Dupa doua infrangeri dezamagitoare cu ANGOLA si BRAZILIA, elevele lui Tomas Ryde isi jucau miercuri ultima sansa de calificare in sferturi, contra MUNTENEGRULUI, cu care au terminat la egalitate in luna aprilie, in turneul preolimpic.

Dupa doua infrangeri consecutive, ROMANIA a castigat meciul cu MUNTENEGRU de la Jocurile Olimpice, scor 25-21 (11-9), dupa o partida in care Cristina Neagu si Paula Ungureanu au fost  STELELE echipei noastre. In urma acestui succes, tricolorele pastreaza sanse de calificare in sferturile turneului de handbal feminin, urmatoarele dueluri fiind cele cu Spania (12 august) si Norvegia (15 august).

AU MARCAT pentru ROMANIA: Neagu 10 goluri, Manea 4, Chiper 4, Elisei-Ardean 3, Geiger 2, Buceschi 2.

Norvegia – Brazilia 28-31

Primele patru clasate din fiecare grupa se vor califica in sferturile de finala ale competitiei de la Rio de Janeiro.