LARISA IORDACHE, medalie de BRONZ la sarituri

Gimnasta LARISA IORDACHE a castigat, duminica, MEDALIA DE BRONZ in finala la sarituri, la Campionatul European de la Sofia.

LARISA IORDACHE a fost notata cu 14.866 la prima saritura si cu 14.200 la cea de-a doua, iar cu o medie de 14.533 a obtinut MEDALIA DE BRONZ. Pe podium au mai urcat Giulia Steingruber (Elvetia, aur, 14.666) si Anna Pavlova (Azerbaidjan, argint, 14.583).

IORDACHE va lua startul si in celelalte trei finale ale zilei, paralele, sol si barna, la sol urmand sa evolueze si Diana Bulimar.

Tot duminica s-a incheiat si concursul de junioare, Romania avand urmatorul bilant: BRONZ pe echipe, argint – Laura Jurca la individual-compus, sarituri si Andreea Iridon la barna si sol.

La senioare, Romania are deja MEDALIA DE AUR pe echipe.

Obiectivul delegatiei Romaniei la CE de la Sofia a fost obtinerea a trei-patru MEDALII.

La editia din 2012 a Campionatului European, echipa de senioare a Romaniei a cucerit MEDALIA DE AUR, cea din 2014 fiind a saptea din palmaresul echipei tricolore.

Sursa foto: antena3.ro