LEWIS HAMILTON a castigat MARELE PREMIU al JAPONIEI dupa o cursa intrerupta in turul 44

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a castigat, duminica, Marele Premiu al Japoniei, a XV-a etapa a Campionatului Mondial de Formula1, dupa o cursa care a fost intrerupta dupa parcurgerea a 44 din cele 53 de tururi programate.

Cursa a fost oprita dupa un accident in care a fost implicat Jules Bianchi (Marussi).

Din cauza conditiilor vitrege, Jules Bianchi de la Marussia a lovit o macara aflata in virajul 15 cu partea exterioara a monopostului, accidentul fiind unul foarte serios. Acesta a fost luat cu ambulanta si transportat la un spital apropiat, el avand probleme foarte serioase. In prealabil s-a dorit transportarea sa cu elicopterul, dar din cauza ploii torentiale acest lucru nu a mai fost posibil.

Pe locul 2 s-a clasat Nico Rosberg (Mercedes), iar pe locul 3 a fost Sebastian Vettel (Red Bull).

In puncte au mai terminat Daniel Ricciardo (Red Bull) – locul 4, Jenson Button (McLaren-Mercedes) – locul 5, Valtteri Bottas (Williams) – locul 6, Felipe Massa (Williams) – locul 7, Nico Hulkenberg (Force India) – locul 8, Jean-Eric Vergne (Toro Rosso) – locul 9 si Sergio Perez (Force India) – locul 10.

Sursa foto: bbc.co.uk