Liga 1, etapa a XVIII-a: Petrolul a trecut pe locul 2. Vezi rezultatele inregistrate astazi

Petrolul se mentine pe pozitia secunda in Liga 1 si dupa etapa cu numarul 18! “Lupii galbeni” au avut misiune usoara cu U. Cluj, pe care au invins-o cu 2-0. CFR da semne de revenire, dupa o jumatate de sezon foarte slaba. Clujenii au batut in Gruia cu 3-1 pe FC Botosani.

Cu Adrian Mutu in tribune, venit sa ii sustina, “gazarii” s-au descurcat excelent in fata Universitatii Cluj. “Dubla” lui Hamza(39, 52) a facut diferenta pe tabela de marcaj, la capatul unei partide dominate autoritar de gazde.

Ca urmare a acestui succes, Petrolul urca din nou pe pozitia secunda in clasamentul Ligii 1. Elevii antrenati de Cosmin Contra au acumulat 37 puncte, cu doua mai multe decat campioana en-titre, Steaua.

In celalalt meci al zilei, CFR Cluj nu a avut probleme in fata moldovenilor de la FC Botosani. Rui Pedro a deschis drumul catre victorie al clujenilor cu un sut superb de la 20 metri. Portarul Perianu a scapat incredibil mingea in poarta! (32)

Oaspetii au reactionat rapid: in minutul 39, Vraciu a restabilit egalitatea, in urma unui corner.

Dupa pauza, veteranul Maftei avea sa readuca CFR-ul in avantaj. Fostul rapidist i-a luat fata lui Perianu intr-un duel la cap in zona punctului cu var si a trimis mingea in poarta.

Batin a stabilit scorul final in minutul 88.

In urma acestei victorii, clujenii urca pe 7 in Liga 1, la 3 lungimi in spatele locului 4, 0cupat de Pandurii Targu Jiu, care are insa maine meci in cadrul etapei la Brasov.

Sursa foto: digisport.ro