Liga Campionilor / semifinale retur. AS Roma vs FC Liverpool 4-2 (1-2): La un gol de o nouă minune

Liga Campionilor / semifinale retur. Miercuri seară vom afla numele celeilalte finaliste din acest sezon. Gazdele de la AS Roma visează la o nouă răsturnare miraculoasă după cea reușită în sferturi în fața Barcelonei. Însă, după 5-2 pe Anfield, FC Liverpool este cu un pas în finală, prima după 11 ani

Update: AS Roma a încercat o nouă minune în semifinala cu FC Liverpool! După 2-5 în Anglia, romanii sperau într-o victorie cu cel puțin 3 goluri diferență, dar meciul a început prost pentru ei.

Mane a deschis scorul pentru cormorani, după numai 9 minute. Speranțele italienilor au prins aripi la autogolul lui Milner, din minutul 15. Însă, englezii au marcat din nou după 10 minute, prin Wijnaldum, care a stabilit scorul pauzei, 2-1 pentru Liverpool.

La 7 minute de la reluare, Dzeko a egalat, însă finalul i-a prins pe romani cu în terenul lui Liverpool. În minutul 86, Nainggolan a marcat pentru 3-2, și tot el a făcut 4-2 în minutul 93, din penalti.

Arbitrajul brigazii slovene a fost marcat de numeroase greșeli, romanii reclamând cel puțin alte două lovituri de pedeapsă neacordate, și englezii una.

S-a terminat 4-2 pentru AS Roma, dar Liverpool va disputa finala Ligii Campionilor de la Kiev, în compania lui Real Madrid, după 7-6 la general cu Roma.

Știre inițială

Stadio Olimpico va găzdui confruntarea care va decide a doua finalistă din actuala ediție a Ligii Campionilor. Partida va începe la ora 21.45 și va putea fi urmărită pe Telekom Sport 1 și Pro Tv.

AS Roma vs FC Liverpool (echipe probabile):

AS Roma: Alisson – Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov – Nainggolan, De Rossi, Pellegrini – Schick, Džeko, El Shaarawy. Antrenor : Eusebio Di Francesco.
Absenți: Karsdorp, Defrel (accidentați)
Incerți: Perotti, Strootman (accidentați)

FC Liverpool: Karius – Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson – Wijnaldum, Henderson, Milner – Salah, Firmino, Mané. Antrenor: Jurgen Klopp.
Absenți: Matip , Oxlade-Chamberlain, Can, Gomez (accdentați)

Arbitri: Damir Skomina (central), Jure Praprotnik, Robert Vukan (asistenți), Matej Jug, Slavko Vinčić (adiționali) – toti din Slovenia. Al patrulea oficial: Tomaž Klančnik (Slovenia)
Stadion: Olimpico (Roma).