VIDEO. LIGA CAMPIONILOR: VIKTORIA PLZEN v FCSB 1-4 (0-1) / CALIFICARE EN-FANFARE

FCSB va sustine, miercuri seara, un meci de totul sau nimic, dupa ce a obtinut doar un rezultat de egalitate pe teren propriu, in prima mansa a turului III preliminar al Ligii Campionilor, scor 2-2 cu Viktoria Plzen, vicecampioana Cehiei.

UPDATEFCSB s-a calificat in playoff-ul Ligii Campionilor! Dupa 2-2 in tur, la Bucuresti, vicecampioana Romaniei s-a impus categoric in Cehia, scor 4-1, in fata Viktoriei Plzen, in mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Mihai Balasa, Filipe Teixeira, Florin Tanase si Denis Alibec au marcat golurile echipei noastre pe Doosan Arena, in timp ce Michael Krmencik a punctat pentru Viktoria Plzen. Acelasi Krmencik a vazut direct cartonasul rosu dupa un cot aplicat asupra lui Momcilovic si a plecat mai devreme la vestiare.

Viktoria Plzen a inceput partida extrem de agresiv si a trecut in cateva randuri pe langa deschiderea scorului. Cum era de asteptat, Michael Krmencik a fost cel mai periculos jucator al lor, punandu-i constant in dificultate pe Balasa si Momcilovic. FCSB a fost insa echipa care a marcat prima si singura in prima repriza. A punctat Mihai Balasa cu un sut senzational dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri. Era minutul 27 si mingea s-a dus direct in vinclu.

Dupa pauza, ritmul a scazut si numai o greseala a lui Momcilovic i-a readus in joc pe cehi. Krmencik a fost cel care a marcat, in minutul 64, iar la 1-1 echipa care mergea mai departe era Viktoria Plzen. Peste numai 7 minute, “ros-albastrii” au trecut din nou in avantaj dupa o reusita a lui Teixeira, cu un sut din 10 metri. A fost golul care parca le-a turnat plumb in ghete adversarilor, care au mai incasat inca doua goluri. Florin Tanase, in minutul 77, cu un sut din interiorul careului dupa o pasa a lui Alibec a facut 3-1, pentru ca, peste alte trei minute, capitanul FCSB sa transforme un penalti obtinut de Teixeira. 4-1 si FCSB asteapta tragerea la sorti a partidelor din play-off-ul Ligii Campionilor unde pe ros-albastrii ii asteapta adversari ca Liverpool, Napoli sau Sevilla. Chiar si asa, in cazul unei eliminari, vicecampioana Romaniei are un loc deja asigurat in grupele Europa League.

STIRE INITIALA

Partida dintre VIKTORIA PLZEN si FCSB va fi transmisa in direct la TVR 1 cu incepere de la ora 21:15. In meciul tur, FCSB si VIKTORIA PLZEN au remizat pe “Arena Nationala”, scor 2-2, dupa ce vicecampioana Romaniei a fost condusa de doua ori, dar a reusit sa revina prin Budescu si Teixeira. Din pacate ros-albastrii nu pot miza pe serviciile lui Budescu care s-a accidentat in meciul mai sus amintit si va lipsi o perioada destul de lunga de timp.

VIKTORIA PLZEN a avut un start de sezon excelent in campionatul Cehiei, invingand-o pe Dukla Praga, pe teren propriu, scor 4-0, in prima etapa, scorul fiind stabilit inca de la pauza. Dupa ce a castigat cu FC Voluntari (2-1) si ACS Poli Timisoara, FCSB nu a reusit sa obtina victoria si cu CS U Craiova, remizand pe Arena Nationala, scor 1-1. Oltenii au deschis scorul prin Alexandru Baluta (28), iar “ros-albastrii” au egalat dupa pauza prin francezul Eddy Harlem Gnohere. Dupa 3 etape disputate in Liga 1 , FCSB se afla pe locul 3 in clasament, la egalitate de puncte cu FC Botosani si CFR Cluj.

In sezonul trecut, FCSB a invins-o pe Sparta Praga in turul trei preliminar al Champions League (scor 3-1 la general), insa a fost eliminata in play-off de Manchester City, scor 0-6 la general (0-5 pe “Arena Nationala” si 0-1 pe “Etihad Stadium”).

Ros-albastrii au evoluat apoi in grupa L a Europa League, alaturi de Villarreal, FC Zurich si Osmanlispor, insa au acumulat doar 6 puncte si au incheiat pe locul trei (dupa Osmanlispor si Villarreal). Ultimul sezon in care FCSB a participat in grupele Champions League a fost in editia 2013-2014 a competitiei, unde le-a avut adversare pe Chelsea, Schalke si Basel.

VIKTORIA PLZEN v FCSB (echipe probabile):

VIKTORIA PLZEN (4-2-3-1): Bolek – Limbersky, Reznik, Hajek, Havel – Hrosovski, Zivulic – Petrzela, Horava, Kopic – Krmencik; Antenor: Pavel Vrba.
Absenti: Kozacik, Hubnik, Kovaric, Pilar (accidentati).
FCSB (4-2-3-1): Nita – Enache, Balasa, Momcilovic, J. Morais – Ov. Popescu, Pintilii – Man, Teixeira, Tanase – Alibec. Antrenor: Nicolae Dica.
Absenti: Budescu (accidentat).

ARBITRI: Alejandro Hernandez – Teodoro Sobrino si Jose Naranjo. Rezerva: Ricardo De Burgos (toti din Spania).

Sursa foto: gsp.ro