LIGA I: ASA TARGU MURES a invins FC VIITORUL cu scorul de 6-1

ASA TARGU MURES si-a consolidat pozitia de lider al LIGII I de fotbal, sambata, dupa ce a surclasat pe teren propriu pe FC VIITORUL cu scorul de 6-1 (1-0), intr-o partida din etapa a 30-a.

ASA a reusit o repriza secunda de exceptie, dupa ce la pauza conducea doar cu 1-0, potrivit Agerpres.

FC VIITORUL a inceput mai bine si si-a creat cateva situatii bune de gol, avand chiar si o bara, prin Nelson Bonilla (44), dar echilibrul s-a rupt in minutul 37, cand oaspetii au ramas in zece oameni, dupa eliminarea fundasului Iulian Mamele, pentru al doilea cartonas galben. ASA a inscris in prelungirile primei reprize, prin Ioan Hora (‘45+1), iar dupa pauza s-a dezlantuit marcand de alte cinci ori. Hora, omul meciului, a mai punctat de doua ori (‘53, ‘90+1) si a dat o pasa de gol pentru senegalezul Ousmane N’Doye (‘66), celelalte goluri ale muresenilor fiind reusite de Mircea Axente (‘74) si Dorin Goga (‘86).

Golul de onoare al oaspetilor a fost semnat de Banel Nicolita (‘77).

FC VIITORUL nu are nicio victorie in ultimele trei partide (doua esecuri si un egal).

In tur scorul a fost egal, 0-0. ASA a reusit cea mai categorica victorie din acest campionat, iar FC VIITORUL a suferit cea mai drastica infrangere.

ASA a ajuns la 15 partide consecutive fara infrangere (trei egaluri, 12 victorii).

Echipele au fost urmatoarele:

ASA Targu Mures: Stancioiu – Feussi, Constantin, Bejan, Sepsi () – Muresan, N’Doye (Gonzalez ’68) – Zicu, Goga, Hora – Manolov (Axente ’59). Antrenor: Liviu Ciobotariu

FC Viitorul: Buzbuchi – Hodorogea, Taru, Mamele, Manea – Nedelcu (Gavra ’58), Benzar, Marin – Tanase, Bonilla (Nicolita ’46), Mitrita (Perju ’72). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Sursa foto: prosport.ro