LIGA I: CFR CLUJ – STEAUA 0-1 (0-1) / CAMPIOANA are 9 puncte din noua posibile

STEAUA BUCURESTI, campioana din ultimele doua sezoane ale LIGII I, a invins, duminica seara, in deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), formatia CFR CLUJ, intr-un meci disputat in cadrul derby-ului etapei a treia a Ligii I.

Unicul gol al intalnirii a fost marcat de capitanul ros-albastrilor, CRISTI TANASE, in minutul 14, cu un lob superb reusit peste omologul sau din poarta feroviarilor ardeleni, MARIO FELGUEIRAS.

Din minutul 43, CFR CLUJ a evoluat cu un jucator mai putin, dupa ce Sergiu Negrut a fost eliminat pentru o intrare dura la portarul GIEDRIUS ARLAUSKIS. Campioana s-a distrat in prima repriza pentru ca in mitanul secund sa traiasca periculos, ardelenii irosind cateva ocazii bune de egalare. Stelistii au terminat meciul ratand la randul lor doua ocazii importante. Astfel, STEAUA reuseste sa obtina 9 puncte din tot atatea posibile in acest debut de sezon, iar CFR va bifa, in curand, un deceniu de cand nu au mai invins gruparea din Ghencea.

CFR CLUJ – STEAUA BUCURESTI 0-1 (0-1)
MARCATOR: CRISTI TANASE (14)

CFR Cluj: Felgueiras – Susic, Larie, Rada, Camora – Monroy (Ivanovski ’76), Christian (Muniru ’46) – Deac, Negrut, Jazvici (Fl. Costea ’20)- Tade. Antrenor: Vasile Miriuta
STEAUA BUCURESTI: Arlauskis – Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici – Prepelita, Stanciu – Popa (Neagu ’78), Chipciu (Vilceanu ’73), Tanase – Keseru (Iancu ’69). Antrenor: Constantin Galca

CARTONASE GALBENE: Susic ’42, Deac ’53, Larie ’61, Camora ’84 / Szukala ’51, Neagu ’80, Stanciu ’84, Tanase ’90+3.
CARTONAS ROSU: Negrut ’43.
ARBITRI: Ovidiu Hategan – Sebastian Gheorghe, Vladimir Urzica – Florin Marcu. Observatori: Alexandru Deaconu, Cristian Vasc.

Sursa foto: prosport.ro