LIGA I: CSUC-OTELUL 1-0 (0-0) / “JUVETII” obtin prima victorie gratie “torpilei” lui MADSON. VIDEO

CS Universitatea Craiova a obtinut prima victorie din acest sezon, scor 1-0, pe teren propriu cu Otelul Galati, in etapa a 7-a din Liga 1. “Juvetii” s-au impus gratie “torpilei” lui MADSON, fostul jucator al vasluiului reusind sa incrie un eurogol de la 25 de metri.

In minutul 49, Kay a avut un atac violent asupra lui Karlik, iar arbitrul Dragos Istrate i-a acordat direct cartonasul rosu. In minutul 90, Ciftic l-a lovit fara minge pe Brandan si a fost eliminat direct.

CSU CRAIOVA – OTELUL GALATI 1-0 (0-0)
’61: MADSON a inscris singurul gol al meciului cu o executie senzationala de la 25 de metri care a trimis mingea in vinclul portii aparate de Plopeanu.

CS Universitatea Craiova: Balgradean – Achim, Kay, Izvoranu (Acka ’46), Vatajelu – Madson (Plesan ’81), Brandan – Baluta (Tarnacop ’54), Nuno Rocha, Bancu – Curelea. Director tehnic: Sorin Cartu.
Oţelul Galati: Plopeanu – Cojoc, Sipovic, Miron, Murgoci – Karlik, Milea (Adascalitei ’57) – Zaharia, Tudorie (Jula ’60), Cucu – C. Cristea (Ciftic ’72). Antrenor: Hans Michael Weiss.

Cartonase galbene: Miron ‘4, Zaharia ’28, Karlik ’64.
Cartonase rosii: Kay ’49 / Ciftci ’90.
Arbitri: Dragos Istrate (central) – Adrian Ghinguleac, Stelian Slabu (asistenti) – Denis Haidiner (rezerva). Observatori: Cornel Sorescu, Eduard Alexandru.

Inainte de inceperea meciului s-a tinut un moment de reculegere in memoria fostului fotbalist Calin Zanc, decedat in noaptea de marti spre miercuri, la 43 de ani, in urma unui accident rutier.

Dupa acest rezultat, CSU Craiova ocupa locul 16, cu 5 puncte, in timp ce Otelul e pe 15, cu 5 puncte. Etapa urmatoare, CSU Craiova va intalni in deplasare Universitatea Cluj, in timp ce Otelul va primi vizita lui CFR Cluj.

Sursa foto: gds.ro