LIGA I: Debut cu remiza pentru CS U CRAIOVA pe prima scena a fotbalului romanesc

CS U CRAIOVA si Pandurii Targu Jiu au terminat la egalitate, scor 1-1, in derbiul Olteniei, meci jucat vineri in LIGA I.

Craiovenii au dominat teritorial o prima repriza destul de stearsa, care s-a remarcat printr-o singura ocazie de gol, ratata de Costin Curelea, al carui lob a trecut peste poarta. In partea secunda, gazdele au fost la fel de lipsite de fantezie in faza ofensiva, in timp ce gorjenii au devenit din ce in ce mai periculosi in jumatatea adversa.

In cele din urma, scorul a fost deschis in minutul 73, cand Gezin Shalaj a sutat din 10 metri cu piciorul stang, dupa o respingere gresita. Dup ace s-au napustit in atac, cei de la CS U CRAIOVA au reusit sa egaleze, in minutil 86 printr-o lovitura de cap perfecta trimisa de Costin Curelea din sase metri.

In etapa urmatoare, CSU Craiova va intalni Steaua in deplasare, in timp ce Pandurii va primi vizita lui CFR Cluj.