Liga I, etapa a XVIII-a: Dinamo o nimiceste pe Poli! Vezi toate rezultatele inregistrate astazi

Dinamo este intr-o forma excelenta in Liga 1! A ajuns la 4 victorii consecutive, dupa succesul clar, 4-0, pe teren propriu cu ACS Poli Timisoara!

“Caini rosii” trec printr-o perioada de vis. Au adunat 12 puncte in ultimele patru etape si sunt la 7 lungimi de Astra, ocupanta primului loc!

Cu Poli, Dinamo a facut spectacol. In minutul 11, Scutaru a “reusit” un autogol pe fondul dominarii cvasitotale a dinamovistilor. Pana la pauza, echipa antrenata de Flavius Stoican si-a securizat, practic, victoria: 3-0, dupa reusitele lui Rotariu (34) si Boubacar(37), ambii conlucrand excelent la cele doua reusite.

Dupa pauza, Dinamo nu a slabit ritmul si a punctat pentru a patra oara. Curtean si-a trecut numele pe lista marcatorilor.

In final, debutantul in tricoul echipei mari a lui Dinamo, Darius Buia (19 ani), fiul lui Romica Buia, fostul decar al Politehnicii Timisoara, a ratat o ocazie uriasa pentru Dinamo!

S-a terminat 4-0 si dupa 4 victorii consecutive Dinamo a intrat si mai clar in lupta pentru cupele europene. Cainii sunt momentan pe 5 in clasament cu 31 de puncte, la 7 lungimi de liderul Astra, care are si doua meciuri mai putin disputate.

Poli traieste deja periculos: e pe 12 in clasament, cu 19 puncte, la 4 lungimi de primul loc retrogradabil.

In celelalte doua partide ale etapei disputate astazi s-au inregistrat rezultatele:

Otelul Galati – Corona Brasov 2-1 (Giurgiu ’37, Zaharia ’85 / Bus ’21)

Concordia Chiajna – Vaslui 0-1 (Patulea ’70)

Sursa foto: digisport.ro