LIGA I: FC Viitorul Constanta – Steaua, scor 0-1 (0-1)

Steaua Bucuresti a invins-o pe FC Viitorul Constanta cu scorul de 1-0 (1-0), luni seara, in deplasare, la Ovidiu, in ultimul meci din etapa a 22-a a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost marcat de algerianul Jugurtha Hamroun (3).

FC Viitorul trebuia sa primeasca un penalty in minutul 13, dupa ce Hamroun a atins mingea cu mana in propriul careu.

Echipa antrenata de Gica Hagi a avut si o bara, prin Ioan Filip (21).

Steaua a ramas in zece oameni din minutul 60, cand Paul Papp a fost eliminat pentru al doilea cartonas galben.

Pana la final, Steaua a mai avut o singura ocazie, prin Gregory Tade, scapat singur cu portarul, insa in unghi (70), in timp ce FC Viitorul a asaltat poarta lui Florin Nita si a trecut in mai multe randuri pe langa golul egalarii. Robert Hodorogea (62) a reluat cu capul prea slab pentru a-l invinge pe goalkeeper-ul stelist, Cristian Ganea a avut doua suturi periculoase (86, 87), Aurelian Chitu a fost blocat de Nita (88), iar Ianis Hagi a trimis mingea cu capul pe langa poarta (90+2).

De remarcat ca Gica Hagi nu a putut conta in acest meci pe Florin Tanase, accidentat la ultimul antrenament.

FC Viitorul a pierdut al doilea sau meci acasa in acest campionat, dupa cel cu Astra Giurgiu (1-2). Viitorul avea de atunci patru partide fara infrangere, doua egaluri si doua esecuri.

Steaua, care in tur s-a impus cu 1-0, a reusit a doua sa victorie consecutiva cu Laurentiu Reghecampf pe banca tehnica.

Cele doua formatii se vor infrunta din nou, joi, tot la Ovidiu, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei.

FC Viitorul Constanta — FC Steaua Bucuresti 0-1 (0-1), Stadion Central — Ovidiu
A marcat: Jugurtha Hamroun (3).
Cartonas rosu: Paul Papp (Steaua) 60.
Arbitru: Alexandru Tudor; arbitri asistenti: Vasile Marinescu, Valentin Avram; arbitru de rezerva: Horia Gabriel Mladinovici (toti din Bucuresti)
Observatori: Irina Mirt (Bucuresti) — CCA, Catalin Popa (Vaslui) — LPF