LIGA I: FC Viitorul – FC Botosani, scor 3-1 (1-0) / FC VIITORUL a urcat pe locul 2

Echipa FC Viitorul a invins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), formatia FC Botosani, in ultimul meci al etapei a XV-a a Ligii I, in urma caruia gazdele au urcat pe locul secund in clasament.

Golurile invingatorilor au fost marcate de Benzar ’45, Chitu ’47 si Cernat ’89, in timp ce pentru oaspeti a inscris D. Roman, in minutul 87.

1-0: Benzar a transformat impecabil o lovitura libera de la 22 de metri.

2-0: Boli a sutat in bara, balonul a ajuns la Chitu si acesta a inscris cu un sut din 3 metri.

In minutul 73, bulgarul Dimitrov (FC Botosani) a primit cartonasul rosu pentru injurii.

2-1: Vasvari a centrat din partea dreapta si Roman a reluat in plasa din 6 metri.

3-1: Tanase a patruns in partea stanga, a intors balonul si Cernat a inscris cu un sut din prima de la 12 metri.

FC Viitorul: Rimniceanu – Benzar, Boli, Mitrea, Cr. Ganea – Achim, Filip, Aganovici (R. Marin ’81) – Chitu (Cernat ’75), I. Hagi (Nicolita ’61), Fl. Tanase. Antrenor: Gheorghe Hagi.

FC Botosani: Iliev – Dimitrov, Cordos, Plamada, Acsinte – Cucu, Vasvari – Fulop (Batin ’61), Cabrera, Martinus (D. Roman ’41) – Hadnagy (Patache ’80). Antrenor: Cristian Pustai.

Cartonase galbene: Mitrea ’16, Chitu ’51 / Martinus ’15, Dimitrov ’73.

Cartonas rosu: Dimitrov ’73.

Arbitri: Cristian Balaj (central) Daniel Mitruti, Bogdan Velicu (asistenti) – Florin Andrei (rezerva).

Observatori: Iosif Olah, Ion Catoi.