LIGA I: GAZ METAN – ASTRA GIURGIU 1-1 (0-0) / PROTASOV a debutat cu o REMIZA

Astra Giurgiu a terminat la egalitate, duminica, in deplasare, scor 1-1 (1-1), cu Gaz Metan Medias, intr-un meci din etapa XI-a a Ligii I, la debutul ucraineanului Oleg Protasov pe banca tehnica a vicecampioanei Romaniei.

Gazdele au deschis scorul prin C. Petre, in minutul 59, din penalti, oaspetii reusind egalarea prin Enache, in minutul 71, din lovitura de pedeapsa.
Partida de la Medias a marcat debutul tehnicianului ucrainean Oleg Protasov pe banca celor de la Astra Giurgiu.

Gratie punctului obtinut, giurgiuvenii urca pe podiumul Ligii I, cu 20 de puncte, la egalitate cu Petrolul Ploiesti, insa “lupii galbeni” au un joc mai putin disputat. Gazarii ardeleni raman in primele 10 echipe din Liga I, pe locul 9, cu 13 puncte.

GAZ METAN MEDIAS – ASTRA GIURGIU 1-1 (0-0)

’59: 1-0: Ciprian Petre a transformat penaltiul acordat de arbitrul Adrian Comanescu pentru un fault in careu comis de Pliatsikas asupra lui Llullaku.
’71: 1-1: Enache a transformat penaltoiul acordat pentru un hent in careu comis de Iulian Cristea.

GAZ METAN MEDIAS: Buchta – Cretu, Muth, Mujdragici, Buzean – I. Cristea (Todea ’87), Tahar – Llulaku, Curtean (Figliomeni ’64), C. Petre (Avram ’69) – D. Roman. Antrenor: Cristian Dulca.
ASTRA GIURGIU: Lung jr. – Pliatsikas, Oros, Ben Youssef, Junior Morais – Yahaya, Laban – Chitu (Cristescu ’73), Florescu (Seto ’73), William – Enache. Antrenor: Oleg Protasov.

CARTONASE GALBENE: Junior Morais ’17, Lung jr. ’29, Pliatsikas ’58.
ARBITRI: Adrian Comanescu (central) – Vladimir Urzica, Radu Timar (asistenti) – Mihai Marcu (rezerva).
OBSERVATORI: George Ionescu si Marian Ivan.

Sursa foto: sport.ro